schôdzi parlamentu. Situácia v koalícii je komplikovaná po nezhodách medzi ANO a KDH, predstavitelia strán Jirko Malchárek a Pavol Abrhan napriek tomu hovoria, že nič neočakávané by sa nemalo udiať.
Abrhan povedal, že vládne návrhy zákonov by mali v pléne prejsť a to aj novely ministra zdravotníctva za ANO. Podľa Abrhana iné je to s poslaneckými pozmeňujúcimi návrhmi k týmto zákonom. Klub KDH o nich zatiaľ nerokoval.
Malchárek povedal, že ANO nepodporí zákony opozície, ktoré kladú nárok na štátny rozpočet. Nepodporí teda zákon o odškodnení klientov nebankových subjektov.
Parlament by sa mal opäť vysporiadať aj so zákonom Roberta Fica o preukazovaní pôvodu majetku. Smer je podľa Fica pripravený na kompromisy. Trvá však na tom, aby obvinený v občianskoprávnom spore dokazoval svoju nevinu. Ak by parlament presadil zmenu, Smer zákon stiahne.
Proti zákonu už ostro vystúpilo HZDS, jasnú podporu nemá ani v SDKÚ. Malchárek hovorí, že ANO je za to, aby dôkazné bremeno niesol štát. Podľa Malchárka zákon nie je nastavený len na ústavných činiteľov, ale aj občanov a ak majú byť "stále v pozore, aby sa vyvinili z podozrení, ktoré na nich sused 'bonzák' poukáže, tak do tejto pozície nechceme občana dostať".
Už v stredu by mal dostať šéf parlamentu návrh Smeru na vyslovenie nedôvery premiérovi Dzurindovi. Dušan Čaplovič zo Smeru povedal, že 30 podpisov poslancov sa
"veľmi rýchlo nájde".
Dzurinda hovorí, že sa teší na kvalitnú rozpravu, dôvody, pre ktoré by mal byť odvolaný, ale považuje za nezmyselné. Hlavným dôvodom je podľa neho Ficovo zistenie, že čas pracuje proti nemu.
"Sociálnoekonomické parametre sa zlepšujú a on vie, že je to skôr šanca pre súčasnú stredopravú vládu ako jeho komunistickú víziu," povedal v televízii TA3.
Prezident Ivan Gašparovič s hodnotením stavu spoločnosti vystúpi rok po nástupe do funkcie. Je možné, že pred skončením mandátu tejto koalície vystúpi ešte raz. "Keď budú voľby v riadnom termíne, mal by to stihnúť," povedal jeho hovorca Marek Trubač.
Správa by sa podľa informácií z prezidentovho okolia nemala ponášať na správy, ktoré v parlamente predniesol bývalý prezident Rudolf Schuster. V najkritickejšej z roku 2001 Schuster tvrdo napadol vládnu koalíciu a premiéra Mikuláša Dzurindu. Po prejave si ani nepodali ruky.
(sp)
Čo bude v programe parlamentu
- prezidentova správa o stave republiky,
- voľba člena Rady pre vysielanie a retransmisiu (licenčná rada),
- informácia o výročných finančných správach politických strán za minulý rok,
- diskusia o novostavbe SND,
- poslanecký návrh o čiastočnom odškodnení vkladateľov do nebankových subjektov,
- séria noviel reformných zdravotníckych zákonov,
- Ficov zákon o preukazovaní pôvodu majetku,
- prezidentom vrátené novely zákona o obecnom zriadení, stavebného zákona a zákona o vysielaní a retransmisii,
- novela poslanca Banáša o Ústave pamäti národa - ústav by mal pri spore o pravosť dokumentov vydať ich originál pre potreby znaleckého posudku,
- novela o podmienkach prevádzky vozdiel v premávke na pozemných komunikáciách - cieľom je vypustiť ustanovenie, aby prevádzkovateľ vozidla už po prvom prihlásení vozidla do evidencie musel do siedmich dní na vlastné náklady a bez vyzvania podrobiť nové vozidlo technickej a emisnej kontrole,
- novela zákona o premávke na pozemných komunikáciách má priniesť povinnosť pre vodičov nosiť výstražnú vestu, ak sa zdržiavajú na ceste počas núdzového státia mimo obce. Tiež jazdci na kolieskových korčuliach mladší ako 15 rokov musia mať na hlave prilbu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.