Kľúčový summit Európskej únie, ktorý mal pomocou dohody o pláne financovania na roky 2007
Hlavnou príčinou krachu bol však neoblomný postoj Británie, ktorá odmietala zmeny tzv. britskej zľavy z príspevkov do rozpočtu a podmieňovala ich náhlou reformou poľnohospodárskych výdavkov. Pozorovatelia sa zhodujú, že ak by ustúpil Londýn, dohodu by ostatné krajiny neblokovali. Práve Británia prevezme 1. júla predsedníctvo EÚ od Luxemburska a bude pokračovať v rokovaniach o finančnej perspektíve. Diplomati sa však na možnú dohodu pozerajú skepticky a rokovania sa zrejme natiahnu do roku 2006, čo ohrozí včasné platby najmä pre nové členské štáty.
"Európa je v hlbokej kríze. Boli sme veľmi blízko k dohode, môj entuziazmus pre Európu veľa utrpel," vyhlásil na záverečnej tlačovej konferencii luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý urobil v piatok všetko pre dohodu a od novinárov si na záver nočnej tlačovej konferencie vyslúžil neobvyklý potlesk.
"Sme v jednej z najhorších politických kríz, aké kedy Európa zažila. Nemohli sme dosiahnuť dohodu kvôli neústupnosti Británie a Holandska," povedal nemecký kancelár Gerhard Schröder.
"Je to veľmi zlý výsledok pre Európu," pridal sa francúzsky prezident Jacques Chirac, ktorý počas piatku urobil niekoľko ústupkov.
"Situáciu netreba podceňovať, pretože je vážna. Naša nezhoda či nedohoda môže mať hlbšie dôsledky ako sa na prvý pohľad môže zdať, bez toho aby som chcel dramatizovať," varoval slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.
Britský premiér Tony Blair a jeho holandský kolega Jan Peter Balkenende sa snažili situáciu zmierňovať. "Máme problém, ale nie je to kríza," povedal šéf holandskej vlády. Britský minister zahraničia Jack Straw po krachu informoval, že britské predsedníctvo sa bude v druhom polroku snažiť o dohodu.
Tú sa v piatok nepodarilo zachrániť ani po zúfalom a nevídanom pokuse nových členských krajín. Tie po odmietnutí kompromisu piatimi starými štátmi ponúkli obetovať časť peňazí, ktoré im mali podľa návrhu patriť. "Bol som zahanbený, keď som počul nové členské štáty, jeden po druhom, ponúkať, že sú pripravené vzdať sa svojich finančných požiadaviek," povedal Juncker. "Ostro to kontrastovalo so sebeckosťou dvoch-troch bohatých štátov," pridal sa Chirac, podľa ktorého nové krajiny ukázali skutočného európskeho ducha.
Zložité rokovania o finančnej perspektíve prevezme teraz Británia. Zjavne rozladený Juncker po summite povedal, že Blairovi odovzdá štafetu "bez akéhokoľvek komentára a bez akejkoľvek rady."
* * *
Varšava (TASR) - Viaceré nové členské krajiny Európskej únie sú sklamané postojom západoeurópskych lídrov na bruselskom summite EÚ. Politici európskych nováčikov reagovali na konanie predstaviteľov starých členských krajín s nepochopením. Vinu na stroskotaní summitu nesie podľa poľského premiéra Mareka Belku predovšetkým egoizmus zo strany bohatých štátov EÚ. Poľsko sa krátko pred summitom zrieklo niektorých požiadaviek, čím chcelo dokázať, že Európa preň nie je len "horou plnou peňazí," vyhlásil Belka po návrate do Varšavy.
V EÚ podľa neho vládne kríza, nie je to však kríza inštitúcií. Nie je nezvyčajné, že 18 mesiacov pred vypršaním aktuálneho rozpočtu nie je hotový nový rozpočet. Znepokojujúca je však atmosféra medzi ľuďmi. "Nepotrebujeme len zamýšľať sa, ale aj aktívne, vážne debatovať. Európa k tomu potrebuje vedenie," zdôraznil Belka.
Zodpovednosť za neúspech summitu pripisuje bohatým štátom aj podpredseda Európskej komisie Günter Verheugen. V rozhovore pre nedeľňajšie vydanie nemeckého denníka Bild Verheugen povedal, že rokovania o rozpočte stroskotali na egoizme niektorých bohatých krajín. "Práve v týchto štátoch musí byť posilnené vedomie, že európska solidarita nie je žiadna dobročinnosť, ale poistenie vlastnej budúcnosti," dodal Verheugen. Podľa neho sa musí podariť dosiahnuť jednotu v otázke budúceho financovania EÚ. "Všetci, ktorí v Bruseli stavali prekážky, sa musia pohnúť. Môžu sa pritom učiť z ducha desiatich nových členských krajín. Pre bohatých je zahanbujúce, že práve najchudobnejší preukázali pripravenosť k ústupkom," podčiarkol Verheugen, ktorý varoval pred neschopnosťou EÚ rokovať o návrhu európskej ústavnej zmluvy.
Berlínsky šéf Kresťanskosociálnej únie (CSU) Michael Glos považuje ćerveno-zelenú vládnu koalíciu v Berlíne za spoluzodpovednú za stroskotanie summitu. "Príliš dlho sa Nemecko a Francúzsko pokúšali vytvoriť európsky integračný proces bez dostatočného začlenenia malých partnerov," vyhlásil Glos. Kým podľa neho nemecký kancelár Gerhard Schröder jednostranne pripisuje vinu za európsku krízu Holandsku a Veľkej Británii, stále pokračuje vo svojom kurze európskeho politického krachu.
Poľutovanie nad neúspechom bruselského summitu vyslovil rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel. "Európa prepásla veľkú šancu vyslať v tejto ťažkej situácii pozitívny signál pre Európu," uviedol Schüssel pre rakúsku rozhlasovú stanicu ORF. Jednota by podľa kancelára bola odpoveďou na mnohé otázniky, ktoré budú zamestnávať európskych občanov. Teraz je na Britoch, aby počas svojho predsedníctva EÚ v druhom polroku ukázali, čo to znamená viesť Európu, zdôraznil W. Schüssel.
* * *
Brusel (TASR) - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda považuje situáciu Európskej únie po nedohode o finančnom výhľade na roky 2007-13 za vážnu a uvedomuje si, že takýto signál nepôsobí povzbudivo na občanov. Nechce však vzniknutú situáciu dramatizovať. Práce na novej finančnej perspektíve budú pokračovať počas britského predsedníctva. Premiér si želá, aby sa v druhom polroku dosiahla dohoda a je pripravený tomu napomáhať. Zatiaľ nechcel špekulovať o tom, že EÚ bude v prípade nedohody nútená od roku 2007 fungovať na základe rozpočtového provizória.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.