spôsobilý viesť auto. Žiadatelia, ktorí trpia vážnejšími chorobami, sa budú posudzovať novým spôsobom - ministerstvo zdravotníctva vymedzilo indikácie, pri ktorých nebude stačiť posudok od praktického lekára.
Podľa týchto pravidiel napríklad bývalý alkoholik bude môcť dostať vodičský preukaz iba vtedy, ak najmenej tri roky abstinuje. Do sledovanej skupiny chorôb sa dostali aj vrodené chyby srdca alebo vysoký tlak. Ak špecialista zistí vážne poškodenie zdravia, môže rozhodnúť, že žiadateľ nie je schopný šoférovať. Výsledky pošle praktickému lekárovi a ten vystaví záverečný posudok. Rovnako sa bude postupovať aj keď vodič požiada o obnovenie vodičského preukazu.
Nová vyhláška o zdravotnej spôsobilosti na vedenie auta mala pôvodne platiť od júla, ministerstvo zdravotníctva včera oznámilo, že jej účinnosť posunie na 1. október. Vtedy vstúpi do platnosti aj novela zákona o pozemných komunikáciách, ktorú včera schválil parlament. Tomáš Bley z tlačového oddelenia ministerstva posunutie účinnosti zdôvodnil tým, že vyhláška na novelu zákona nadväzuje.
Ministerstvo pôvodne navrhovalo pre vodičov aj preventívne prehliadky - pre vodičov áut a motocyklov každých šesť rokov. Po pripomienkovom konaní tento návrh stiahlo. Vodiči áut a motocyklov tak budú musieť ísť rovnako ako dnes na prehliadku prvýkrát až po 60 roku, profesionálni šoféri majú povinné prehliadky častejšie. Preventívne prehliadky pre tých, ktorí používajú firemné autá, zabezpečuje firma.
Zdravotnú prehliadku žiadateľa vykoná všeobecný lekár, ktorý rozhodne, či budúci vodič potrebuje vyšetrenie u špecialistu. Jej súčasťou, okrem vyšetrenia u praktického lekára, je aj vyšetrenie u očného lekára a psychológa. Obaja pošlú výsledky všeobecnému lekárovi, ktorý pripraví posudok pre dopravný inšpektorát.
Za posudok si lekár účtuje poplatok, ktorý sa podľa šéfa Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora nedá paušalizovať pre celé Slovensko. "Výšku poplatku lekár zdôvodňuje svojimi nákladmi. Určite je rozdielny, napríklad, v Bratislave, kde sú ceny nájmov vyššie ako na vidieku." Pásztor si myslí, že rozumný poplatok by sa mal pohybovať od 200 do 500 korún. Či ho lekár nenadhodnotil, môže kontrolovať len daňový úrad. "Asociácia môže svojim členom poradiť, prípadne im pomôcť s vypočítaním poplatku."
Cenník s poplatkami musí lekár vyvesiť v ambulancii.
(dro)
!!!RÁMČEK!!!
Povinné vyšetrenia na získanie alebo obnovenie preukazu
- u všeobecného lekára, ten môže navrhnúť vyšetrenie u špecialistu,
- očného lekára (dnes toto vyšetrenie robí praktický lekár),
- psychológa.
Povinné preventívne prehliadky
- vodičský preukaz typu C, D - každé 2 roky, po 50. roku veku každý rok,
- vodičský preukaz typu A, B - do 2 mesiacov od d, keď vodič dosiahne 60, 65 a 68 rokov, po 68. roku každé dva roky.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.