potrebuje pomoc od Európy a USA a želá si stabilitu a bezpečnosť svojich susedov na Blízkom východe. Iracký premiér Ibrahím Džafárí a minister zahraničných vecí Hošjár Zabárí predstavia dnes víziu, plány a politické a ekonomické priority dočasnej irackej vlády vysokým predstaviteľom EÚ, OSN, Ligy arabských štátov, USA a ďalších partnerom z asi 80 krajín. Sústrediť by sa mali na tri hlavné oblasti: politický vývoj, ekonomiku a obnovu, a bezpečnosť a vládu zákona.
Medzi účastníkmi konferencie nebude chýbať generálny tajomník OSN Kofi Annan či americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová. Slovensko bude zastupovať šéf diplomacie Eduard Kukan. Medzinárodné spoločenstvo vyjadrí dočasnej irackej vláde jasnú politickú podporu, vrátane prísľubu pomoci pri príprave novej ústavy. Cieľom konferencie nie je mobilizácia finančných zdrojov, darcovská konferencia pre Irak sa uskutoční na budúci mesiac v Jordánsku.
Americkí predstavitelia chcú tiež diskutovať o ďalšom odpustení obrovského zahraničného dlhu Iraku. Zatiaľ čo členovia Parížskeho klubu už irackej vláde odpustili asi 40 miliárd dolárov, Bagdad stále dlhuje asi 70 miliárd krajinám mimo Parížskeho klubu. Konferencia by tiež mala vyzvať irackých susedov, vrátane Sýrie a Iránu, aby nadviazali normálne diplomatické styky s Bagdadom a chránili svoje hranice pred narušiteľmi.
Myšlienka usporiadať veľkú konferenciu o Iraku sa prvýkrát objavila počas februárovej návštevy amerického prezidenta Georgea W. Busha v Bruseli. Predstavitelia EÚ a USA chcú podujatím okrem podpory Iraku ukázať tiež jednotu transatlantického zväzku v pohľade na budúcnosť tejto krajiny, kvôli ktorej došlo medzi Bruselom a Washingtonom počas americkej invázie do Iraku k ostrým rozporom. Konferencia sa začala už včera pracovnou večerou delegátov, dnes sú na programe hlavné rokovania, ktoré potrvajú celý deň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.