zároveň nimi ľudia v chudobných regiónoch trpia. Prichádzajú k nám zahraničné investície, ale nie zas toľko, ako inde.
Prezident včera predniesol v parlamente svoju Správu o stave republiky, ktorá bola podľa politikov trochu čudná - ani nekritická, ani kritická.
Časť opozície bola so správou spokojná, časť koalície takisto, no zhruba v polovici čítania 22-stranovej správy sa už väčšina politikov nudila. Niektorí ju označili za najnudnejšiu v histórii prezidentských správ.
Gašparovič vystúpil ako prezident v parlamente prvýkrát, predtým však bol dlhé roky jeho predsedom. Hovoril o regiónoch chudoby, ktoré "nie sú schopné vlastnými silami sa z tejto situácie vymaniť", kým Bratislava je bohatá. Kritizoval dôsledky reforiem a za najväčší problém považuje nezamestnanosť. Páči sa mu práca našich vojakov v zahraničí, aj úspechy diplomacie. Kritizoval jednotlivé rezorty, ale nikoho nemenoval. Chudobní ľudia sú podľa neho po reformách ešte chudobnejší, zdravotná reforma smeruje len k ekonomickej "vybilancovanosti" a málo sa hovorí kvalite zdravotníctva. "Za zdravotnú starostlivosť obyvateľstva zodpovedá v konečnom dôsledku štát," povedal.
V spoločnosti mu chýba verejná diskusia, čo neveští nič dobré a prejavilo sa to najmä pri kauzách SND a kalamite v Tatrách. Na konci prejavu povedal, že chcel byť kritický tam, kde je kritika namieste, lebo chvála nepomôže pri riešení problémov.
Minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník považuje správu za všeobecnú bez bez náznakov riešenia. Predseda opozičného Smeru Robert Fico naopak tvrdí, že prezidentova správa bola úderom namysleným reformátorom.
Podľa politológa Miroslava Kusého prezident nepovedal nič, čo by stálo za zmienku. "Kritické poznámky boli veľmi mierne, všeobecné, nikomu adresované," hovorí. Na rozdiel od svojho predchodcu Gašparovič nezvolil "bolestínsky kritický tón", ale podľa Kusého by sa patrilo, "aby prezident zaujal aspoň isté nezávislé stanovisko". Prezident sa podľa neho "stavia sa do pozície radového občana, ktorý na stav Slovenska pozerá cez svoje každodenné problémy".
Čo hovoril prezident
- Slovensko je etablované v demokratickom medzinárodnom spoločenstve. Pozitívne smerovanie je očividné a povzbudzujúce.
- Označujú nás za investičný raj, v skutočnosti firmy a banky z cudziny u nás investujú menej ako v Česku, Maďarsku alebo Poľsku.
- Zahraničných investorov k nám láka predovšetkým lacná pracovná sila, lebo na
nej získajú oveľa viac ako na nízkych daniach.
- Najzávažnejším sociálnym problémom je stav a vývoj nezamestnanosti. Jej pokles v priebehu minulého a tohto roka neznamenal reálne umiestnenie nezamestnaných na pracovné miesta.
- Vyššia životná úroveň v Bratislave ostro kontrastuje s ostatnými časťami. Niektoré regióny na Slovensku sa stali dlhodobo regiónmi chudoby a biedy.
- Sociálna únosnosť reforiem sa pohybuje na kritickej hranici.
- Nie som proti reformám, bola by chyba váhať nad ich uskutočnením. Iba nabádam na triezvy úsudok, kritický rozum
a na oslabenie eufórie niektorých politikov z hodnotenia vývoja spoločnosti.
- Na nový dôchodkový systém je odložených 65 miliárd korún z privatizácie SPP, ale pre budúcich 20 rokov zostáva finančné vákuum v objeme niekoľko 100 miliárd. Snahy o zavedenie eura narazia na problém.
- Občan od reformy zdravotníctva očakáva viac ľudskej dôstojnosti, rovnosti, solidarity, ale aj profesionálnej kvality, etiky a starostlivosti. Skutočnosť býva často úplne iná.
- Mýtus o kvalitnom vzdelávaní, na ktoré sme boli takí hrdí, je už minulosťou.
- Niektoré médiá sa využívajú v politickom boji bez ohľadu na zásadu objektívnosti politického spravodajstva. V honbe za sledovanosťou sa zanedbáva pôvodná tvorba a prednosť dostáva gýč a brak. Namiesto podpory duchovného rozvoja sa do vedomia dnešného človeka dostáva z niektorých relácií egoizmus, násilie, kultúrna plytkosť a nevkus.
- Je nepomer prostriedkov určených na rozvoj kultúry národnostných menšín u nás a sumou, ktorá je určená pre Slovákov v zahraničí.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.