dôchodkový systém. Správu si vyžiadali poslanci na návrh Jozefa Buriana zo Smeru, ten s ňou nie je spokojný. Riešenia, ktoré ministerstvo v správe vymenúva, a ktoré by mali zmierniť rozdiely vo výške priznaných penzií pre staro- a novodôchodcov, podľa neho len "plátajú chyby" v systéme.
Občania s porovnateľnými príjmami a odpracovanými rokmi, ktorí odišli do dôchodku pred rokom 2004, majú dnes nižšie dôchodky ako tí, čo odišli do penzie podľa nových pravidiel. Ministerstvo v správe priznáva, že veľké rozdiely sú najmä medzi ľuďmi, ktorí pracovali aj po získaní nároku na starobný dôchodok, ale nečerpali ho. Spôsobil to iný spôsob odmeňovania dôchodcov za roky odpracované po nároku na dôchodok podľa starého a nového systému. Podľa ministerstva je však "počet nadpriemerných dôchodkov takmer zanedbateľný". Dôchodok 15-tisíc až 25-tisíc dostáva 2124 dôchodcov, dôchodok nad 25-tisíc 160.
O správe včera hovorili poslanci sociálneho výboru, jeho predseda Július Brocka z KDH nesúhlasí, že ide o zanedbateľný počet a žiada, aby sa im dôchodky prepočítali. "Ak si všetci uvedomujeme, že sa stala chyba, treba ju odstrániť, veľkosť rozdielov je neodôvodnená a diskriminuje".
Poslankyňa Slobodného fóra Ľubica Navrátilová hodnotí ako diskriminačné najmä úpravy valorizácie dôchodkov. Podľa pôvodného zákona o sociálnom poistení sa mali všetky dôchodky zvyšovať o rovnaké percento, pre tento rok však prešla úprava, ktorá rozdelila dôchodky podľa výšky a pre každú skupinu určila iné percento zvyšovania. Ministerstvo odmieta, že ide proti princípu zásluhovosti, ktorý pri reforme zdôrazňovalo. "V žiadnom prípade, ak porovnáme parametre nového a starého systému," povedal Peter Húska z tlačového odboru. Starý systém podľa neho obmedzoval výšku dôchodku pre všetkých, najvyšší dôchodok bol 9219 korún.
(haj)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.