Bratislava (TASR) Poslanci Národnej rady SR včera opätovne schválili viacero prezidentom vrátených noviel zákonov.
Vyvlastňovacie konanie pri významných investíciách a výstavbe diaľnic a ciest sa urýchli. Poslanci totiž prelomili veto hlavy štátu pri novele stavebného zákona, ktorá to umožní. Súhlasili s prezidentovou pripomienkou, aby sa podľa novely dokončili vyvlastňovacie konania začaté pred 1. júlom 2005, pôvodne bolo v zákone pred 1. júnom 2005. Novelou sa prenesie výkon pôsobnosti stavebného úradu vo veciach vyvlastňovacieho konania pri významných investíciách a výstavbe diaľnic a ciest z obce na orgán štátnej správy, aby bolo vyvlastňovacie konanie efektívnejšie. Podľa novely sa majú dokončiť aj už začaté vyvlastňovacie konania. Súd bude môcť rozhodnúť o odložení vykonateľnosti právoplatného rozhodnutia o vyvlastnení, ak bude proti nemu podaná správna žaloba. O žalobe súd rozhodne bez zbytočného odkladu najneskôr do troch mesiacov od podania návrhu. Má sa tak zabezpečiť ústavné právo osôb na súdnu ochranu.
Zrýchlením konaní podľa stavebného zákona by sa malo dosiahnuť lepšie podnikateľské prostredie a skoršie rozbehnutie výstavby potom, čo ju stavebný úrad povolil. Zákon vstúpi do platnosti 1. júla 2005.
Parlament opätovne schválil aj zákon o lesoch, ktorého cieľom je vyvážiť stav medzi záujmami vlastníkov lesov a verejnými záujmami a prostredníctvom právnej normy zabezpečiť účinnú starostlivosť a ochranu lesov. Právna norma je podľa poslanca Miroslava Maxona v rozpore s ústavou a obmedzuje vlastnícke práva. "Nerešpektovanie vlastníckeho práva sa prejavuje tým, že dáva právo obhospodarovateľovi nakladať s lesom bez vedomia vlastníka," povedal Maxon. Vlastník je tiež podľa neho vylúčený z rozhodovania o nakladaní s majetkom. Obhospodarovateľ naopak môže bez súhlasu vlastníka vykonávať v lese zakázané činnosti, a tým ho úplne zničiť. Poslanci zamietli prezidentov návrh na špecifikovanie zákazu vstupu do lesov o presné vyznačenie miesta a času zákazu. Preto by malo byť naďalej zakázané vstupovať do lesov, v ktorých sa vykonáva technologická príprava pracoviska, výrub stromov a sústreďovanie dreva na odvozné miesto. Zástupcovia environmentálnych organizácií sa obávajú, že sa tým zamedzí vstup prakticky do všetkých lesov na Slovensku a tým kontrole neúmernej ťažby.
Zobrazovanie scén násilia bude zakázané aj v upútavkách na programy alebo filmy. Vyplýva to z novely zákona o vysielaní a retransmisii, ktorú tiež opätovne schválili poslanci. Súhlasili s prezidentovými pripomienkami a posunuli účinnosť zákona na 1. august. Novelou pribudla ďalšia kategória vekovej vhodnosti od 15 rokov. Doteraz existovali tri hranice od sedem, 12 a 18 rokov. Navrhovatelia si myslia, že súčasný systém je nedostatočný, pretože existuje veľa programov, ktorých miera vhodnosti je medzi vekovými hranicami 12 a 18 rokov.
Poslanci neprelomili prezidentovo veto v prípade novely zákona o obecnom zriadení. Novela mala umožniť vláde za určitých podmienok rozdeliť obec aj bez jej súhlasu, a to v prípade, ak by išlo o odčlenenie časti, ktorá pôvodne bola samostatnou obcou. Takáto kompetencia je však podľa prezidenta zásahom do ústavného princípu samostatnosti obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.