Korzár logo Korzár

Sľub spisovateľa: Do Bratislavy viac nevkročím

"Ak by som sa vrátil žiť do mesta, určite by som tam zahynul," aj takúto pre niekoho nepochopiteľnú vetu povedal pri našom rozhovore Erik Jakub

Groch, 48-ročný spisovateľ, meno ktorého nájdete vo všetkých encyklopédiách a dokonca figuruje aj v jednej maturitnej otázke. Tento rodák z Košíc sa pred troma rokmi dobrovoľne vzdal vymožeností, ktoré súvisia so životom v meste. Dnes žije v obci Uloža v okrese Levoča, v drevenici, ktorá je zapísaná v Zozname slovenských kultúrnych pamiatok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V jedinej izbe, ktorú obýva, nenájdete také vymoženosti, akou je tečúca voda z vodovodného kohútika, televízor, práčka či sporák. Erik sa vrátil tam, kde všetci patríme, a to do lona prírody. Jeho spôsob života sa môže niekomu zdať imidžový, slobodný, na druhej strane aj čudácky či komplikovaný. Tento spisovateľ tvrdí, že je to určite v porovnaní s mestskou betónovou džungľou prepych. Môžete, ale nemusíte súhlasiť.

SkryťVypnúť reklamu

Všedný deň v slovenskej domácnosti je asi navlas rovnaký. Ráno hygienická očista mydlom či sprchovým gélom, nasleduje kozmetika ako pleťové mlieko, krém, parfum, ženy použijú aj líčidlá. V rannom strese rýchlym krokom po betónovom chodníku smerujete k autobusu, ak ste o čosi solventnejší, štartujete auto. Tieto všetky atribúty Erik odmieta ako čosi, čo sa prieči ľudskému naturelu. Ráno mu stačí na umytie studená voda, v zime nemá problém umyť sa v snehu pred svojou drevenicou. Kozmetickým výrobkom, takým typickým pre dnešnú dobu sa vyhýba. "Pochádzam z lekárskej rodiny, otec ako odborník na epidemiológiu niekoľko rokov pôsobil v Afrike. V rokoch môjho detstva som tam žil s ním. Nikdy nezabudnem na jeho tvrdenia, že pre človeka je najlepšie vyhýbať sa mydlu a práškom na pranie. Ľudia sa tisíce rokov umývali iba studenou vodou a boli zdraví. Kozmetické výrobky okrem iného narúšajú prirodzené ph ľudskej kože. Aj tak, ak žijete v Košiciach či inom veľkom meste, môžete sa sprchovať päťkrát denne, stále je človek špinavý," tvrdí spisovateľ Erik, ale vzápätí úprimne priznáva, že občas si tvár predsa len nakrémuje.

SkryťVypnúť reklamu

Moderná technika a auto tiež v jeho živote nemajú miesto. Všetko u Erika je prirodzené, pokojné, nenásilné, ba dokonca pri rozhovore s ním v jeho útulnej a štýlovo zariadenej jedinej izbe sa zdá, že zastal čas. Stres, zhon, to je vonkajší svet na míle vzdialený za maličkými oknami Erikovej drevenice. Tento muž našiel spôsob, ako sa vyhnúť typickým znakom tejto doby a nestať sa ich otrokom. Ako hovorí, pred 23 rokmi slávnostne vyhodil televízor, desať rokov nečíta noviny a neláka ho počúvať hudbu. Jeho uchu lahodí iba spev vtáčikov. Jediné, čoho sa nevzdal, je rádio. Miestnosť, ktorú obýva, je štýlovo zariadená, stojanové umývadlo s lavórom, nábytok, ľanové prikrývky, to všetko vídavať iba vo filmoch, múzeách a skanzenoch. Zraku návštevníka neujde obrovská pec v Erikovej izbe. Tá v domácnostiach našich predkov plnila dôležitú funkciu, dnes ju nahradili radiátory.

SkryťVypnúť reklamu

Vodu si nanosí od susedov vo vedrách, ak potrebuje ísť do Levoče, nemá problém prejsť tam peši cez les, veľké nákupy mu tiež zadovážia susedia pomocou auta. Dlho však nevedel vyriešiť, ako naloží so špinavou bielizňou. "Špinavé veci pravidelne nosievam k svojim známym do Levoče, tam mi to operú v práčke, nič lepšie sa mi nepodarilo vymyslieť," s úsmevom priznáva E. J. Groch, ako predsa len v niektorých prípadoch musí uzavrieť prímerie s výdobytkami techniky. Kompromis musel urobiť aj v prípade notebooku a mobilného telefónu. Tieto veci v jeho domácnosti pôsobia síce ako päsť na oko, Erik ich však potrebuje kvôli svojej práci. Živí sa totiž ako spisovateľ. Ten, komu je jeho meno aspoň trocha známe, určite vie, že na svojom konte má päť kníh. Ide o poéziu a rozprávky. "To, že ma uživí písanie, pokladám za dar z nebies," hovorí.

Erik našiel v Uloži to, po čom túži bezpochyby každý človek, a to pokoj. Pred pár rokmi žil tak ako bežní smrteľníci. Mal rodinu a vlastnil knižné vydavateľstvo. Dnes je, povedané úradným jazykom, rozvedený. Rozpad rodiny pokladá za bolestivý míľnik vo svojom živote. Preto aj na otázku, či je šťastný, spomína práve medziľudské vzťahy. Priznáva, že predsa len absencia partnerskej lásky zohráva v jeho živote úlohu, prvoradé sú však jeho deti. Tie ho pravidelne navštevujú. "Ak sa povie šťastie, mňa napadá asociácia ľudské vzťahy. Moje deti ma veľmi milujú a, samozrejme, aj ja ich, preto sa pokladám v tomto prípade za šťastného," odpovedá. Okrem toho po 28 rokoch ateizmu našiel Erik cestu k Bohu. Aj táto oblasť života ho napĺňa šťastím a pokojom. Sväté obrázky majú v jeho izbe čestné miesto. Na túto tému vie rozprávať krásne a zaujímavé myšlienky hodné filozofa.

Keď zhruba pred troma rokmi padlo u Erika rozhodnutie opustiť mesto a nájsť si pokojný kút na svoj ďalší život, prešiel spolu 200 dedín. Až Uloža v okrese Levoča, kde žije 184 obyvateľov, mu učarovala natoľko, že urobil osudový krok. Vysoká nadmorská výška, prekrásna príroda. Erik priznáva, že do svojich 45 rokov prešiel kus sveta od Košíc po Afriku, takú krásu ako v Uloži však ešte nevidel. Keďže jedna z dreveníc bola akurát na predaj, usadil sa tu. "Dal som si sľub, že do Bratislavy viac nevkročím. Toto mesto má zlú charizmu," priznáva sa. Ak by mu niekto chcel oponovať a vyratúvať výhody, ktoré sa naskytajú v prípade života v Bratislave, Erik má možno jediný, ale silný argument. "Ľudí, ktorí sa sťahujú na vidiek, pribúda. Garsónka v Bratislave stojí viac ako jeden milión korún. A čo tým získate? Štyri steny uprostred betónu."

Dnes vedie svojský spôsob života. Odmieta tvrdenie, že by išlo o pustovníctvo. V čase našej návštevy práve spracúval čerstvo natrhané bylinky. Keďže je vegán, na večeru si chystal krajec chleba a jednu púpavu. S televízorom sa rozlúčil, predsa z času na čas urobí výnimku a kvôli dobrému športovému programu ide do miestnej krčmy, ktorý sleduje spolu chlapmi z Ulože. Na margo malej izbičky, ktorá mu je kuchyňou, spálňou, obývačkou aj kúpelňou, hovorí: "Ľudia, ktorí sa majú vzájomne radi, bez problémov by vydržali žiť v takejto miestnosti. Ak je však rodina rozhádaná, môžu žiť aj v troch domoch vedľa seba. Stále budú medzi nimi konflikty."

V závere Erik radí tým, ktorí si nevedia svoj jedálny lístok predstaviť bez sladkostí a zároveň chcú dodržiavať zásady správnej výživy. Potlčené vlašské orechy treba zaliať lesným medom, môže sa pridať aj sušené ovocie. Podľa slov Erika je to výborná maškrta, a čo je hlavné, bez chémie.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 54 324
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 021
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 258
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 439
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 995
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 046
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 839
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 052
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 97 598
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 890
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 487
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 810
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 169
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 801
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 133
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 747
  1. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 97 598
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 890
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 487
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 810
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 169
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 801
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 133
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 747
  1. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu