skúsenosti. Tu je zopár dobrých rád, ktoré určite využijete.
Ošetrovanie zemiakov počas rastu spočíva v opakovanom okopávaní spojenom s navršovaním kôpky zeminy okolo rastliny. Týmto spôsobom totiž nedovolíme burine, aby zemiak zničila. Okopávanie ale mechanizované oborávanie opakujeme 2 - 3-krát vždy po 7 - 10 dňoch podľa toho, ako začína rásť burina. Posledný zásah ukončíme zásadne do času tvorby pukov, vtedy rastlina v zemi nasadzuje hľúzy a už by sme si mohli spôsobiť škodu. Ak je zemina okolo rastliny nahrnutá nízko, nové hľúzy sa rastom vytláčajú na povrch pôdy, zozelenejú a nie sú už vhodné na konzumáciu. Takéto zemiaky ľahko napáda plieseň zemiaková a hniloba.
Ochrana pred chorobami a škodcami
Ochrana miesta, kde sú zasadené zemiaky proti škodcom a chorobám vyžaduje určitú chemizáciu. Nie je taká značná ako vo veľkovýrobe, ale je nutná. Častý výskyt vráskavitosti hľúz môžeme znížiť a obmedziť tým, že v čase nasadzovania hľúz (tvorba pukov) nepripustíme, aby porast zostal suchý. Podľa vlhkosti pôdy dopĺňame zálievku, najlepšie priamo do riadkov vo väčšej jednorázovej dávke.
Najnebezpečnejšou chorobou, ktorá spôsobuje hnitie hľúz je huba plieseň zemiaková. Pri ochrane sa nezaobídeme bez postreku. Zemiaky pre skorý zber (do polovice júla) nie je potrebné chemicky ošetrovať (plesne prichádzajú neskôr). Avšak zemiaky určené na zimné uskladnenie musíme postrekovať preventívne. Postrekom by sme mali vytvoriť ochranný film na listoch (aj na ich spodnej strane). Ochranný film sa dažďom poruší, preto daždivé počasie zvyšuje počet postrekov. Z chemických postrekov je vhodný na prvý postrek prípravok Dithane. Ďalej asi v 10 až 14-dňových intervaloch ďalšie postreky prípravkami napr. Ridomil Gold, Bravo, Casoar, Acrobat, Tanos, Tatto a na záverečný postrek prípravok Altima. Tento ochráni hľúzy pred hnilobou. Počet postrekov volíme podľa počasia a infekčného tlaku plesne (výskyt na listoch). Pri vlhšom počasí a počiatočnom výskyte plesne na listoch (zasychanie okrajov lístkov a postupne celej rastliny) intervaly skracujeme a pri suchu naopak. Pri nepriaznivom počasí však aj napriek tomu môže dôjsť k napadnutiu zemiakov plesňou, čo sa začína na rastline prejavovať uschýnaním špičiek listov, celých listov aj celej rastliny. Toto nastáva v čase, keď sú už hľúzy vyrastené. V tomto prípade je veľmi účinnou ochranou proti hnilobe hľúz odstránenie napadnutej vňate (zárodky húb padajú z listov na pôdu a prenikajú k hľúzam). Vňať odstránime vytrhávaním alebo pokosením a vynesením na kompost.
Hlavným škodcom, s ktorým sa na rastlinách zemiakov stretávame je pásavka zemiaková (mandelinka). Škody spôsobuje žlto prúžkovaný chrobák a hlavne červené žravé larvy. Ekologicky najlepší je ručný zber chrobákov a lariev a ich ničenie. Účinné je ničenie postrekmi chemickými prípravkami, napr. Nurelle, Decis, Mospilan, Fast, Calypso a pod. Ochranná doba je asi 14 dní. Môžeme konštatovať, že pásavka zemiaková sa v poľných kultúrach vyskytuje ojedinelo, vo väčšom meradle v teplejších oblastiach. Na záhradke sa však stáva dosť silným škodcom, ktorý môže dosť podstatne znížiť úrodu zemiakov.
Na záhradkách sa môže vyskytnúť aj háďatko zemiakové, ktoré žije v pôde. Tieto háďatká (sú veľké asi 1 mm) vysávajú korienky a decimujú rastliny zemiakov (žltnutie vädnutie). Na korienkoch môžeme pozorovať ich cysty vo veľkosti špendlíkovej hlavičky, najprv biele, neskôr hnedé, ktoré v pôde zostávajú niekoľko rokov. Čakajú na rastliny rodu Solanum, kedy vyklíčia a opäť napadajú rastliny zemiakov, ale aj paradajok.
Ochrana je v striedaním plodím a hlavne v pestovaní odrôd odolných voči háďatku zemiakovému. Tieto sú označované písmenom N. Chemická očista pôdy v záhradkách z hygienických dôvodov neprichádza do úvahy.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.