Smeru podporilo 114 zo 144 prítomných poslancov, traja boli proti, 25 sa zdržalo hlasovania a dvaja nehlasovali. Zákon okrem poslancov Smeru a KSS podporili aj koaličné strany ANO, KDH, SMK, SDKÚ a 17 nezávislých poslancov. ĽS-HZDS sa hlasovania zdržalo, rovnako ako Jozef Miklušičák (KDH), Roman Vavrík (SDKÚ), Pál Farkas, Zsolt Komlósy a László Nagy (všetci SMK). Proti boli nezávislý Miroslav Abelovský, Karol Džupa a Ján Cuper (obaja ĽS-HZDS).
Bremeno tvrdenia na súde podľa právnej normy bude znášať prokurátor, ktorý bude preukazovať existenciu rozdielu medzi preukázateľnými príjmami a výškou skutočného majetku "obvineného". Ak pred súdom prokurátor preukáže existenciu rozdielu medzi preukázateľnými príjmami a skutočným majetkom vo výške minimálne tisícnásobku minimálnej mzdy, teda asi šesť a pol milióna korún, súd rozhodne o prepadnutí majetkového rozdielu v prospech štátu. Ak "podozrivý" v konaní preukáže opak, súd návrh zamietne.
Zákon by sa mal týkať fyzických aj právnických osôb. Písomné podania od fyzických alebo právnických osôb, orgánov verejnej moci, ktoré budú mať podozrenie, že osoba nadobudla majetok z nelegálnych príjmov, bude prijímať finančná polícia. Na jeho základe alebo z vlastného podnetu finančná polícia preskúma príjmy, hodnotu a spôsob nadobudnutia majetku dotknutej osoby.
Prokurátor po preskúmaní podnetu požiada "podozrivú" osobu o vysvetlenie alebo predloženie dôkazov, akým spôsobom nadobudla majetok. Lehota na odpoveď je 30 dní. Návrh na začatie konania na súde o vyslovenie nadobudnutia majetku z nelegálnych príjmov podá prokurátor vtedy, ak osoba neodpovedala, alebo ak odôvodnene usudzuje, že hodnota majetku presahuje minimálne o šesť a pol milióna korún oficiálne priznané príjmy. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. septembra 2005.
"Nový zákon môže prispieť k zvýšeniu dôveryhodnosti politického systému a je to významný nástroj v boji proti korupcii a získavaniu nelegálnych príjmov," uviedol to minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Pripomenul, že na Slovensku sú mnohé prípady, kde sú vážne podozrenia o výške majetku, ktorý nezodpovedá legálnym príjmom. Podľa neho organizovaný zločin funguje na tom princípe, že využíva obrovské majetky na páchanie organizovanej trestnej činnosti. "Teraz bude nástroj na to, aby sme im ho odňali," dodal.
Ľudia, ktorí majú problém s preukazovaním majetku, budú mať naozaj veľké problémy, ak budú oprávnené orgány konať podľa novoprijatého zákona. Uviedol to predseda opozičného Smeru Robert Fico. "Dôkazné bremeno je jednoznačne na osobe, ktorá má preukazovať pôvod svojho majetku a sú tu významné právomoci tak finančnej polície, ako aj prokuratúry."
"Tento zákon sa netýka len politikov, je tu pomerne široký okruh ľudí, ktorí môžu spadnúť pod aplikáciu tohto zákona," zdôraznil Fico, ktorý zákon do parlamentu predložil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.