veľkých obchodných reťazcov, sa buď prispôsobia, alebo zaniknú. Tovar obmenia na alkohol, cigarety či menej potrebné veci. Ďalšie budujú marketing na skalných zákazníkoch. Tí si viac ako obkľúčenie tovarom a sterilnú čistotu vážia atmosféru a rozhovor s majiteľom.
Do večierky pred výplatou
Aj keď ľudia chodia míňať svoje peniaze najmä do hypermarketov, občas sa objavia aj vo večierkach. Podľa majiteľa jednej z nich Richarda Valentoviča k nemu zákazníci prídu najmä pred výplatou. "Akonáhle je po výplate a ľudia majú viac peňazí, radšej idú do veľkých obchodov. Myslia si, že ušetrili. Pred výplatou chodia k nám," hovorí Valentovič. Slová majiteľa sa hneď potvrdili. Okolo večierky sa vracali domov manželia v strednom veku s nákupom v taškách Tesco. Vchod do bytovky je pritom skoro meter pred dverami večierky. Valentovič s istou iróniou v hlase hovorí, "dôchodcovia idú do hypermarketu aj po 150-korunový nákup. Podľa obsahu tašiek mohli nakúpiť tak za tri stovky." V inej menšej samoobsluhe je situácia podobná. "Tržby závisia od kalendára. Koncom mesiaca sú vyššie," povedala zástupkyňa vedúcej predajne. Cez víkendy býva vo večierke pusto. "Kedysi okolo chodievalo mnoho ľudí i obchodov tu vyrástlo nepomerne viac. Bola tu taká spoločenská atmosféra. Dnes ľudia trávia cez víkend radšej v obchodných centrách, sem sotvakto zavíta," povedal Valentovič.
Večierky sa pohybujú v začarovanom kruhu, ktorý ich vedie do zániku. V dôsledku nízkych tržieb si môžu majitelia dovoliť menej tovaru, čo znamená pokles zákazníkov. Menšie množstvo kupujúcich opäť vyústi do nižších príjmov.
Extrémne nízke tržby mnohým obchodníkom nestačia ani na pokrytie nájmu. "Po zaplatení elektriny, telefónu a ostatných nevyhnutných poplatkov na ostatné nezvýši. Tie, čo nehoria, odsúvam. Za posledný rok som nájom nezaplatila," povedala majiteľka večierky v bratislavskej štvrti Ružinov. "Priateľka, ktorá zakladala podobný obchod v Petržalke, má podobné problémy. Jej tržby sú dvadsaťkrát nižšie ako pred desiatimi rokmi."
Hypermarkety sú lacnejšie
Za vzniknutú situáciu môže konkurencia v podobe veľkých obchodných reťazcov. Oproti malým obchodníkom majú veľkí výhodu v nižších nákupných cenách od dodávateľov. Výrobcovia dodávajúci reťazcom musia akceptovať cenu stanovenú hypermarketom. "Často sa stáva, že my nakupujeme priamo u výrobcu za drahšie, ako je pultová cena reťazcov," hovorí Valentovič. Napríklad predajná cena nápoja v reťazci je 25 korún, zatiaľ čo malý obchod dostane ten istý nápoj od výrobcu za 27 korún.
Na cenovú politiku reťazcov sa sťažujú aj dodávatelia prinútení znížiť ceny pod výrobné náklady. Menší pokus uskutočnili v mäsokombináte Myjava. Zistili, že vyexpedovaná saláma naplnená vodou vyjde drahšie ako tá, ktorá sa ponúka v niektorých katalógoch. "Som zvedavý, aký môže byť obsah a kvalita takejto salámy," povedal konateľ mäsopriemyslu Myjava Anton Fabuš. (ip)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.