zahraničia. Možno práve takýto nákup sa nám zdá dôveryhodnejší.
Nie je to však celkom tak. Skúsenosti niektorých spotrebiteľov naznačujú, že i reklamácie v rámci takéhoto nákupu sú zložitejšie. Európska komisia s tým počítala a smernicou podporila vznik Európskych spotrebiteľských centier, ktoré by mali fungovať v každom členskom štáte a ich súčasťou by mala okrem iného byť aj pomoc pri reklamáciách v zahraničí.
Hoci na Slovensku ešte oficiálne nefunguje ESC, tri spotrebiteľské združenia sa dohodli, že vykryjú zatiaľ chýbajúcu službu občanom a založili občianske združenie pod rovnomenným názvom. Riešenie problémov nenechalo na seba dlho čakať. Kým reklamácie s tovarom zakúpeným v Nemecku dopadli veľmi priaznivo, zložitejším sa stal prípad spotrebiteľa z Popradu.
Objednal si poštou na dobierku od českej firmy dva mobilné telefóny aj s príslušenstvom za 12 509 Sk. Bol však nemilo prekvapený, keď po otvorení našiel v zásielke len jeden mobil, ten lacnejší a aj ten bez dohodnutého príslušenstva. Po neúspešnej vlastnej reklamácii sa s týmto problémom obrátil na ESC sídliace na Žabotovej 2, v Bratislave. Pracovníci tohto občiankeho združenia preto požiadali o pomoc Európske spotrebiteľské centrum v ČR sídliace na Ministerstve priemyslu a obchodu. To sa chopilo prípadu, a prostredníctvom Asociácie mobilného marketingu a príslušného živnostenského úradu dosiahlo zmier mimosúdnou cestou k spokojnosti obidvoch strán.
Zásielkové služby predstavujú vždy určité riziko pre spotrebiteľa, o to rizikovejšia je zásielka zo zahraničia. Aj keď sa nám otvorili trhy celej Európskej únie opatrnosti hlavne pri nákladnejších nákupov nikdy nie je dosť.
Margita PALUŠOVÁ, SIA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.