platnosti unikát, aký nemajú v žiadnej demokracii.
Reči, že takýto zákon funguje v Taliansku (týka sa len rodinných príslušníkov usvedčených mafiánov) či v Británii a Írsku, sú totiž lžou. Taká norma, ktorá by po udaní, preskúmaní finančnou políciou a podaní prokurátora umožňovala znárodniť majetok človeka, ktorý nedokáže vysvetliť pôvod príjmov nad 6,5 milióna Sk, pričom nebol právoplatne odsúdený za žiadny trestný čin, nenapadla v liberálnej demokracii ešte nikoho.
Zákon stojí na prezumpcii, že na Slovensku žije mnoho ľudí, ktorých životný štandard nie je v súlade s legálnymi príjmami a existuje verejná objednávka po ich postihu. S tým sa dá v zásade súhlasiť. (Bol to ale Fico osobne, ktorý asi pred dvoma rokmi, keď s týmto zákonom narazil, prisahal, že ho už viac nepredloží, lebo verejnosť si ho nepraje.) Základná otázka však stojí nasledovne: Je odňatie nelegálneho majetku taký spoločensky nadradený cieľ, že prebíja všetky ostatné ohľady a princípy? Napríklad právo bezúhonného občana nebyť buzerovaný štátom? Je konfiškácia majetku zopár gangstrom vyšší étos ako nedotknuteľnosť súkromia ľudí, proti ktorým neexistuje konkrétne obvinenie? Liberálne demokracie našli už dávno jasnú odpoveď - nie. Týmto sa odlišujú od totalít a autoritatívnych režimov.
Často je počuť, že nikto, kto si peniaze zarobil čestne, nemôže mať problém s preukázaním pôvodu. Absurdné. Nejde predsa o preukázanie, ale štátnu buzeráciu. Ten, kto má pokope účtenky a faktúry 10 (20) rokov dozadu a najmä čas premávať po políciách, prokuratúrach a súdoch, nemusí mať problém. Ako príde normálny človek k tomu, aby mu nejakí byrokrati snorili mesiace v súkromí a počítali majetok? Fico a Lipšic si zrejme nevedia predstaviť, ale existujú aj ľudia, ktorých nič nezaujíma menej, ako vlastný majetok a nemajú ani tušenia, čo a koľko vlastnia.
Nastolenie spravodlivosti a konfiškácia výnosov z trestnej činnosti sú princípy, na ktorých by sa nejaká diskusia dala budovať. Ale: Tento štát má v rukách všetky štandardné nástroje, aby ľudí, ktorých majetky sú pochybné, stíhal a trestal. Na čo vyberajú nekresťanské dane?? Bezpečnosť a vymáhanie zákona sú najprioritnejšie funkcie štátu. Aká je skutočnosť? Tí istí politici, ktorí sa 114 hlasmi rozhodli, že občania majú preukazovať majetok, tu v minulosti vytvorili také legislatívne prostredie, že v štátnych bankách dostal úver každý kretén a protežant HZDS, že privatizovať sa mohlo za desatinu účtovnej ceny, že zhromažďovať vklady obyvateľov mohol ktokoľvek, že stranícki nominanti dokázali rozobrať štátne podniky do šrúbky, že z bankrotu sa stal najlepší biznis na svete, že veriteľ mal stokrát menej práv ako dlžník, že horná sadzba za korupciu verejného činiteľa je (aj v novom trestnom zákone!) smiešnych 8 rokov. A tak ďalej.
Kde je tu základná pokora a súdnosť? Preukazovať majetok chcú tí politici, ktorí zákon o konflikte záujmov vyriešili tak geniálne, že sami nemusia ukázať majetok vlastný, hoci sú verejnými činiteľmi, čo je v demokracii jediná kategória, kde musí byť stav príjmov pod verejnou kontrolou. Hovoríme o tých istých politikoch, ktorí miesto toho, aby spojazdnili políciu, prokuratúru i súdy, plytvajú miliardami z daní občanov nehoráznym spôsobom. Posledný príklad: Reforma daňovej správy. Nebude, lebo tri koaličné strany vetovali Miklošov návrh. Dôvod? Zrušením 100 okresných filiálok by prišlo o erárne živobytie veľa straníkov. Momentálne stojí daňová správa - keď stojíte, držte sa! - 3 miliardy Sk. Ročne. A títo politici, ktorí sú zodpovední za bordel v štáte a neefektívnosť na každom rohu, zrazu chcú, aby všetci, ktorých udá sused, preukazovali majetok. Banda jedna totalitná.
Samozrejme, zákon sa minie účinkom. Absurdná je predstava, že za päť rokov, čo Fico tento boľševický patent presadzuje, ešte zostalo nejaké relevantné kvantum mafiózov (nevraviac o "bielych golieroch"), ktoré si príjmy neprepralo a nevyžehlilo. Nie je vylúčené, že dve-tri-štyri najsprostejšie holé lebky prokurátori ošklbú o nejaký milión nad "povolených" šesť a pol. Aj to je sranda: Ak sa zistí napr. 7 miliónov nevysvetlených príjmov, vziať môžu len pol. Zvyšok je váš - a už legálne. Fico-Lipšicov "act" je skutočný prielom: Ak vás nechytia priamo pri čine, kradnúť do 6,5 milióna Sk sa na Slovensku toleruje.
Organizovaný i neorganizovaný zločin je sprievodným znakom všetkých slobodných spoločností. Takisto šedá ekonomika. Omnoho nižšia zločinnosť bola v totalite. Práve preto, lebo boľševické zákony-nezákony dali represívnym článkom oprávnenia, aké v demokracii mať nesmú. Trieda populistických a pokryteckých politikov teraz ukázala, ako sa cnie po minulých časoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.