Bratislave vyhlásil, že zlepšenie sa nedá očakávať ani od maďarských parlamentných volieb na budúci rok, hrozí skôr opak. Vzťahy s Maďarskom sú síce na štandardne dobrej úrovni, v menšinovej problematike však akoby Budapešť nezohľadňovala spoločné členstvo v Európskej únii (EÚ) a reálne postavenie maďarskej menšiny na Slovensku.
"Opakovane sa prijímajú jednostranné opatrenia nezodpovedajúce ani medzinárodnému právu, ani legislatíve EÚ. Žiaľ, nič nenasvedčuje tomu, že by po budúcoročných parlamentných voľbách v Maďarsku došlo k zlepšeniu situácie, skôr možno očakávať opak. Preto je potrebné, aby slovenská diplomacia bola dostatočne iniciatívna v predvídaní a riešení vznikajúcich problémov. Otvorene musím povedať, že od maďarskej strany očakávame eliminovanie jednostranných krokov a postup v súlade so Základnou zmluvou a aj dvojstrannou dohodou o vzájomnej podpore menšín v oblasti školstva a kultúry, ako aj legislatívou EÚ," uviedol Kukan.
Minister konštatoval znepokojivé signály o deformáciách demokracie v Rusku. Napriek tomu má SR záujem o praktickú spoluprácu, vrátane aktívnej komunikácie vo formáte EÚ - Rusko a NATO - Rusko. "Zapojenie do spolupráce považujeme za efektívnejšie ako izoláciu. To však neznamená, že budeme prehliadať ruské zasahovanie do takzvaného blízkeho zahraničia alebo rešpektovať ruské ignorovanie neriešenia zmrazených konfliktov, či neplnenie istanbulských záväzkov z roku 1999," zdôraznil pred diplomatmi.
V Bielorusku neočakáva skorú zmenu autoritárskeho režimu. Pomôcť k demokracii by mohla Stredoeurópska iniciatíva, kde je Bielorusko členom. "Prílišný optimizmus tu naozaj nie je namieste. Absencia základných práv indikuje obrovskú vzdialenosť politických štandardov autoritárskeho štátu od európskych," uviedol. Preto v prípade Bieloruska stojíme pred základnými úlohami, ako je vytváranie alternatívnych zdrojov informácií pre verejnosť. "Takisto realizácia projektov mimovládnych organizácií čelí náročným výzvam a medzinárodné spoločenstvo nie vždy demonštruje svoju pripravenosť správať sa adekvátne k špecifickej situácii v tejto krajine."
Ťažkosti predvída minister zahraničných vecí aj na Ukrajine. Napriek oranžovej revolúcii zostáva ukrajinská spoločnosť rozdelená, ďalší vývoj bude jasnejší až po parlamentných voľbách. Zložitý komplex nepopulárnych reforiem presahuje podľa Kukana možnosti súčasnej vlády. "Napriek tomu sme presvedčení, že približovanie Ukrajiny k Európe formou Európskej susedskej politiky je tým správnym smerovaním a je alternatívou k jej dostredivému smerovaniu k Rusku," vyhlásil. SR už v decembri vyzvalo členské štáty únie, aby zintenzívnili hospodársku spoluprácu s Ukrajinou. V rámci plánov pomoci pripravíme do konca tohto mesiaca slovenský plán pomoci Ukrajine, ktorý bude zahŕňať aj politické a odborné konzultácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.