žiadosť troch klubov včera stiahli z programu schôdze novelu zákona o horskej službe. Predišli tak zrejme blamáži, keďže na schválenie nemali hlasy. Vecnú podstatu problému, ktorou sú vrahovia na slovenských cestách, však manéver veru nevyrieši.
Dobrá otázka je, že čo majú vrahovia na cestách s horskou službou. Ak vynecháme teoretickú možnosť, že v nej môžu pracovať, tak jedine toľko, že práve cez tento zákon sa koalícia pokúsila prepašovať paragrafy inej normy - o pozemných komunikáciách. Už v piatok však narazila na opozíciu (a vlastnú menšinovosť), ktorá zorganizovala obštrukciu a hlasovanie znemožnila. S celkom prijateľným argumentom, že nie je s kostolným poriadkom robiť bordel zo zbierky zákonov tak, že do ľubovoľnej novely vložíme niečo, čo s ňou nemá vôbec, ale vôbec nič spoločné.
Tomuto predchádzal iný koaličný kolaps, keď za samotný zákon o pozemných komunikáciách hlasovalo v utorok pred týždňom až neuveriteľných 39 vládnych poslancov. Keďže ho predkladal minister vnútra, KDH sa strašne, ale straaaašne nahnevalo, a práve horská služba mala byť tým núdzovým otvorom, cez ktorý chybu pri hlasovaní opravia. Nepodarilo sa v piatok, nepodarilo sa včera. Legislatívnej kultúre na Slovensku takýto vývoj zaiste pomôže. Nie však chodcom v slovenských obciach a na cestných priechodoch. Teda nie v prípade, ak dnešným zvratom sa sťahuje roleta a koalícia sa k tejto kauze už viac nedostane.
Zákon o pozemných komunikáciách, ktorý koaliční poslanci pred týždňom tak veľkolepo odsabotovali, totiž Slovensko potrebuje väčšmi ako desiatky iných, čo denne prechádzajú hlasovaniami. Sprísňuje postihy pre vodičov, ktorí jazdia ako šialenci. Nič radikálneho, len malý pokrok v medziach spoločenskej atmosféry, ktorá porušovanie dopravných predpisov veľkoryso toleruje, hoci na slovenských cestách zahynie, iba "vďaka" prekročeniu rýchlosti, ročne zhruba 200 nevinných ľudí. Palko navrhoval, aby o vodičák prišiel automaticky každý, kto v obci prekročí rýchlosť o 30 km/h a mimo obce o 40 km/h. Dalo sa aj prísnejšie...
Keď zákon neprešiel, šéf klubu SDKÚ obvinil "hektiku", čo koalícia prežíva, ktorá viedla "k zníženej pozornosti poslancov". To je zlý vtip; existujú pozitívne informácie, že zmätok v parlamente bol odpútavkou, ktorá mala zakryť, že v SDKÚ pociťujú k norme prirodzený odpor, ku ktorému sa iba hanbia verejne prihlásiť. Po slovensky - sami chcú jazdiť rýchlo. O disciplíne politikov vybavených priestupkovou imunitou na slovenských cestách kolujú rôzne chýry. Naposledy sa zaujímavo prejavil Stanislav Kropilák, ktorý sa regulárne zrazil s dopravnou hliadkou a potom sa dal pred ňou na útek. Zlomyseľní ľudia si povrávajú, že preto, aby nemusel fúkať. Skôr, než bolo čokoľvek vyšetrené, ho vzala do ochrany rodná strana - ANO. Podobných poslaneckých "rautov" už bolo viac - aby sme rovno nerozprávali o ministroch. Ruskovu nočnú pilotáž si budú v Rakúsku pamätať hodne dlho. I preto a mnoho iného nepôsobilo dôveryhodne, keď poslanci vymýšľali hlúpe legendy, napr. že "vysoké pokuty nie sú adekvátne životnej úrovni obyvateľov" (Heriban, ANO). Ťažko naozaj uveriť, že 39 hlasov, čo je asi negatívny rekord pre vládny zákon, bolo náhodou.
Je to zrejme nielen slovenský trend: Delikty spáchané za volantom spadajú pod ďaleko miernejšie posúdenie ako porušovanie iných zákonov. Celebrita, ktorá vyšla zo smrteľnej nehody s podmienečným trestom, sa stáva po námietke ministra spravodlivosti pomaly martýrom. Na toleranciu a pokrytecké reči ale niet jediného racionálneho argumentu. Neexistuje vyššia hodnota ako ľudský život. Sprísnenie represie v cestnej premávke je úplne v poriadku. (Na rozdiel iných oblastí, kam regulačná ruka štátu expanduje bezdôvodne.) Mimochodom, práve v týchto dňoch prešiel v ČR oveľa tvrdší zákon, ktorý zavádza tzv. bodový systém hodnotenia priestupkov. Za konanie, ktoré zvyšuje pravdepodobnosť smrti nevinného človeka, predsa nemôže byť odňatie vodičáku nikdy "príliš vysokou sankciou" (Kaník). Dopravné predpisy sú zákonmi ako všetky iné. Ak sa nevynucujú rovnako dôsledne ako napr. daňové, nachádzame sa vo svete dvojakej morálky.
Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. KDH sa teraz tvári, že im stačí, ak si koalícia počká polrok, čo je minimálna lehota pre vrátenie zákona do hry. Pravda, ak ešte nejaká koalícia bude existovať. Okrem toho, idú voľby, a vodiči sú aj voliči. Či toto oneskorenie bude stáť zmárnené životy, a koľko, už nikto nespočíta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.