ešte parlament.
Armáda by teda mala byť úplne profesionálna o rok a pol, hoci ministerstvo obrany ešte vo februári počítalo s dátumom profesionalizácie už od januára 2006.
Hovorca ministerstva Zenon Mikle povedal, že februárové návrhy boli len pracovné verzie a že "oficiálna verzia podľa dlhodobého plánu" počítala s termínom od 1. januára 2007.
Predsedovi parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Robertovi Kaliňákovi (Smer) sa to nepáči. To, čo vláde ministerstvo predložilo, považuje za "určité nedodržanie slova", pretože podľa neho sa na pôde výboru bavili, že vojenčina nebude už od začiatku budúceho roka.
Mládežnícka organizácia ANO často ministerstvo obrany kritizuje, že s profesionalizáciou otáľa. "Myslíme si, že proces je zdĺhavý a že je spôsobený zlou administratívou," hovorí sekretár organizácie Peter Bulák. Preto podľa neho návrh, aby vojenčina nebola od 1. januára 2007, nevítajú, "len veľmi dúfame, že to je posledný termín".
Skoršie zrušenie vojenčiny ešte stále nie je vylúčené. Liška povedal, že "robíme všetko" preto, aby to, čo príslušníci základnej vojenskej služby robia, nahradili službami. "Ak sa nám to podarí v skoršom termíne, požiadam Národnú radu o skrátenie tejto lehoty," vyhlásil.
Mikle dodáva, že rukujúcich sústavne ubúda. Kým v januári na povinnú vojenskú službu nastúpilo 1014 osôb, do konca roka 2006, teda za roka a pol ich "má byť povolaných ešte asi 2500".
V septembri budúceho roka by mali byť parlamentné voľby. Zrušením vojenčiny v tom čase by sa mohlo stať predvolebnou agendou. Kaliňákovi by sa protivilo, keby sa zrušenie vojenčiny spolitizovalo a zvrhlo sa na "predvolebné obchodovanie".
JOZEF ČAVOJEC, sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.