amerických vojakov v Iraku, kým nesplnia svoju úlohu. Naopak, odporcovia misie vyjadrujú obavy, že konflikt v Iraku môže trvať ešte neurčito dlhý čas. K Bushovmu prejavu sa pozitívne vyjadril aj japonský premiér Džuničiro Koizumi, ktorého krajina má 500 svojich vojakov na nebojovej misii v irackom meste Samáwa. ň
Samotní Iračania reagovali na Bushovo posolstvo so zmiešanými pocitmi. Ako konštatoval profesor bagdadskej univerzity Muajád Jásin as-Samarají, v Iraku nemôže byť nastolená stabilita v prípade odchodu koaličných síl, pretože iracké ozbrojené sily v súčasnosti ešte nedokážu udržať kontrolu nad situáciou v krajine.
V prejave, prednesenom pri príležitosti prvého výročia prechodu suverenity v Iraku od koaličných síl na samotných Iračanov, sa Bush snažil presvedčiť obyvateľov USA, ako aj svojich spojencov v rôznych častiach sveta, že obete prinášané v irackej vojne nie sú zbytočné a že stratégia jeho administratívy dosahuje úspech. Bush vyjadril pochopenie pre znepokojenie verejnosti nad vojnou, ktorá si doposiaľ vyžiadala životy viac ako 1740 Američanov a 12.000 irackých civilistov, ako aj náklady vo výške 200 miliárd dolárov (okolo šiestich biliónov Sk).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.