príbuzného známych obchodníkov a živnostníkov v meste, ale dobrú žatvu mali aj falošní obchodní cestujúci. Ako najväčší podvodník, ktorý sa vydával za syna či synovca viacerých obchodníkov, bol známy istý Ján Lukáč. Predstavoval sa ako syn 'reštauratéra' Farkaša z Hlavnej 18 v Košiciach a žiadal pôžičky s tým, že otec na druhý deň peniaze vráti aj s obedom ako úrokom. Farkaš na polícii vyhlásil, že má dvoch synov, za ktorých ručí a v tlači uverejnili oznam so žiadosťou, aby v takýchto prípadoch žiadali preukaz a upozornili políciu. Lukáč vylákal 5 tisíc korún.
Výnosné bolo žobranie. Mnohí žobráci vystupovali ako obchodní cestujúci. Cestovali vlakom a vždy si vybrali inú železničnú stanicu. Na košickej stanici chytili dvoch - Jindricha Gesiericha a Jána Penku. Za pol dňa vyžobral každý dvesto korún iba na stanici, v meste aj šesť stovák.
Po košických domácnostiach chodila zase Vilma Pustayová a ako obchodná cestujúca ponúkala šitie dámskych korzetov. Dámy pomerala, vybrala po 200 korún zálohu a odišla. Spoznala ju žena, u ktorej už bola pred pol rokom a korzet nedodala. Oznámilo to polícii, a tá zistila, že Pustayová vylákala 20 tisíc korún.
Na poštu vo Veľkej Ide sa za bieleho dňa cez obedňajšiu prestávku pakľúčom dostali zlodeji. Nemali čas vylámať trezor, nuž ho celý odniesli. Bolo v ňom 10 tisíc korún, známky a kolky.
V raporte bola zaznamená aj správa o manželskej hádke z Kežmarku: Ján Adamík sa so ženou už dlhší čas asi tri roky hádali a väčšinou on ustúpil. Keď opäť prišiel čas hádky, lebo žena mu už vyčítala, že nič nerobí, Adamík chcel pred ňou ujsť. Ušiel navždy zo života, lebo tak nešťastne sa potkol, že spadol do otvorenej pivnice a na mieste bol mŕtvy.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.