len poukázať na príčiny, prečo ľudia nemajú dôveru v politiku, a ako sa politici podieľajú na všeobecnej frustrácii z toho, že o úspechu a bohatstve v tejto spoločnosti nerozhodujú schopnosti a poctivá hra.
Viliam Novotný a Igor Laskovský, jeden poslanec NR SR a kandidát na župana, druhý šéf klubu v mestskom zastupiteľstve, obaja za SDKÚ, tvrdia, že oni nevyvíjali žiadne aktivity ani vplyv, aby v konkurze zvíťazila firma, kde sú podieľnikmi ich zákonité manželky. Môže to byť pravda. Je celkom možné, že keby uspela nejaká iná spoločnosť, v rečiach by teraz boli iní ľudia. Napriek tomu, keby Korzár urobil anketu, väčšina oslovených stopercentne neuverí, že verejná súťaž bola korektná. A obaja sa nemôžu vôbec hnevať.
Na Slovensku sme si zvykli vidieť čiernotu a podvod za každým rohom. A na takúto optiku máme plné právo. Ktorá strana zatajuje identitu subjektu, ktorý prevzal už pomaly legendárny dlh 22 mil. Sk? Občan si môže položiť legitímnu otázku, či dobrodincom SDKÚ nie je práve víťaz košického nemocničného konkurzu... Vieme, že asi sotva. Ale presviedčajte ľudí, ktorí majú podobných a ešte obscénnejších zvestí už plné hrdlo. A najmä v Košiciach, kde špeciálne SDKÚ má svinstiev za ušami už na tri volebné obdobia. Aj laická verejnosť, ktorá nevstáva a nelíha s politikou každý deň, vidí nehoráznosti, ktoré sa dejú. Pod rozkrádaním, ku ktorému došlo na Furči, je neodmazateľný podpis SDKÚ. Ako máme dôverovať Novotnému a Laskovskému jeden deň po informácii o absurdných odmenách na rok a pol dopredu, ktoré si odhlasovali miestni zastupitelia na Juhu?
Že oni s tým nič nemajú, že to s nimi nemá súvislosť? Práveže áno - a obrovskú. Zodpovedný a slušný politik musí vážiť každý krok v prostredí, kde armáda kolegov sa neunúva už ani zakrývať, že ich na verejnom angažmán priťahuje predovšetkým osobný profit. Novotný a Laskovský, ak nepatria do tejto sorty, to môžu síce považovať za smolu či diskrimináciu rodinných príslušníkov, ale platí jedno: oni nemali svoje polovičky do konkurzu o nemocnicu vôbec pustiť. (Na veci nič nemení Novotného výhovorka, že v čase, keď sa rozhodovalo, to bola ešte len jeho snúbenica.) Je jedno, či vyvíjali vplyv alebo nie; v prípade, že o verejné zákazky sa uchádzajú osoby blízke ľuďom, ktorí majú moc, zakladá to prezumpciu nerovnosti šancí už z princípu.
Novotný v NR SR vyzval priateľov zo Smeru, že "ak som porušil zákon, tak konajte". Tu leží základné nepochopenie situácie, ktorého sa dopúšťajú mnohí politici; medzi tým, čo je zákonom zákazané, a tým, čo neodporuje dobrým mravom, je široký priestor. To, že zákon umožňuje nejaké konanie, ešte neznamená, že to konanie je správne. Zákonom o konflikte záujmov sa nedá všetko zakázať - dobrý politik by mal mať aj cit pre normu a mieru. Pritom je faktom, že účasť členov najbližšej rodiny (či firiem s ich účasťou) vo verejných súťažiach organizovaných štátom by sa pokojne zakázať mohla. Nebola by to žiadna diskriminácia. Zúčastniť sa tendra ako osoba blízka verejnému činiteľovi nepatrí medzi základné ľudské práva.
Ak chcú obaja presvedčiť, že vyhrať nemocnicu spomedzi siedmich záujemcov je v ich postavení kóšer, mali by požiadať o odtajnenie podmienok verejnej súťaže a ponúk všetkých uchádzačov. Aby sme videli, či projekt manželiek, ktoré doteraz pôsobili len ako doktorky, bol naozaj taký skvelý. Môže byť - radi uveríme. Morálne hodnotenie akcie ani toto zásadne nezmení, ale trochu si azda vydýchneme. Ak to neurobia, lebo "obchodné tajomstvo" (a pod.) im nedovolí, nič už nezmaže z oboch košických politikov škvrnu, ktorú si potiahnu so sebou po celú kariéru.
Iste, prosby ani hrozby si oni nemusia brať k srdcu. Vzorom je predseda SDKÚ a premiér, ktorý kašle na verejnú mienku s prehľadom a rutinou. Nemusí sa báť trestu; na reálny zápas so straníckym klientelizmom neexistuje na Slovensku spoločenská objednávka. Ľuďia na kradnutie radi nadávajú, ale v zásade je im ľahostajné. Sme odkojení socializmom a tak väčšine, resp. značnej časti ľudí nerobí problém dosahovať svoje ciele nepoctivou cestou, ktorá vyzerá ešte aj dnes istejšia a rýchlejšia ako konfrontácia s konkurenciou v čistej súťaži. Tejto mentality sa nevieme zbaviť ani preto, lebo netransparentnosti a stiahnutým roletám holdujú politici. Tu je bludný kruh.
Treba si len pamätať, že sotvačo je škodlivejšie pre slobodnú spoločnosť ako klientelizmus. Bohatstvo a úspech sa stávajú podozrivé z princípu. Okrem dennej frustrácie a marazmu je dôsledkom napríklad aj nešťastný a škodlivý zákon o preukazovaní majetku. Ešteže poslanec Novotný zaň - spolu s celou SDKÚ - hlasoval.
Peter SCHUTZ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.