parlament schváli novelu zákona o rozsahu, proti ktorému hlasovalo koaličné KDH. Na to, aby novela neprešla chýbalo len päť hlasov. Šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik nemôže hovoriť o sklamaní, lebo "som sklamaný z iných vecí" a tento zákon je pre neho skôr menší problém.
Zo šietich noviel sa najviac sa menil zákon o zdravotnom poistení. Zajac v ňom nanovo definuje poistencov štátu, mení postavenie konateľov, zavádza odvody pre dobrovoľne nezamestnaných. Schválené pozmeňovacie návrhy k tomuto zákonu majú taký istý rozsah ako pôvodný zákon.
Parlament však nepodporil dva Zajacove závažné návrhy. Jeden sa týkal vzniku reťazcov lekární a druhý podielu štátu v sprivatizovaných nemocniciach. Poslanci zabránili reťazeniu lekární, aj ďalej bude platiť to čo dnes, že fyzická osoba alebo firna môže vlastniť jednu lekáreň a jednu pobočku. V prípade privatizácie nemocníc parlament rozhodol, že podiel štátu nesmie klesnúť pod 51 percent. Zajac navrhoval 34 percent. Minister po hlasovaní povedal, že ho nemrzí, že jeho návrhy neprešli. "Išlo sporné body v koalícii. KDH a SDKÚ mali iný názor, my sme zase mali iný názor na manažment pacienta, ktorý sme presadili. Je to vyrovnané. Filozofia reformy zdravotníctva sa nezmenila, novely uľahčia pacientom život," tvrdil Zajac.
Proti novelám hlasovala opozícia - KSS, Smer a SF. Podporu HZDS Zajac vníma ako snahu strany odlíšiť sa od Smeru a od deštruktívnej opozície. "Spolupráca s HZDS bola zjavná pri zákone o poistení a zdravotných poisťovniach, pretože ich odborníci nám pomohli pri príprave pozmeňujúcich návrhov. Potom už ťažko mohli hlasovať proti, keď ich pozmeňujúce návrhy boli lepšie ako vládne," odpovedal Zajac na otázku, ako sa mu podarilo HZDS získať. Karol Ďzupa z HZDS povedal, že klub politicky rozhodol, že členovia môžu hlasovať slobodne. "Pôvodné vládne návrhy sme nepodporili. Teraz sme podporili zmiernenie dopadov, ak ich už neviem celkom odstrániť." Zajacovu teóriu od odlíšení sa od Smeru Džupa charakterizoval ako "také jeho ozdobné reči".
Smer ešte včera na tlačovke vyhlásil, že je "veľmi sklamaný", že zdravotnícke zákony získali podporu HZDS. S výnimkou poslancov HZDS Tibora Mikuša a Viliama Soboňu ostatní poslanci tejto strany podľa Smeru buď znižovali kvórum prítomných poslancov alebo priamo hlasovali za ich prijatie.
Smer po nedávnom sneme HZDS očakával, že Mečiarova strana bude robiť opozičnú politiku. Včera vyzval HZDS, aby sa vrátilo k opozičnej práci a nepomáhala vláde Mikuláša Dzurindu vládnúť a "prežiť v rozpadávajúcej sa koalícii".
Šéf Smeru Robert Fico na otázku, čo mohlo byť motívom HZDS pri hlasovaní o Zajacových zákonoch, odpovedal: "No, myslím si, že na otázku, by odpovedal obsah stretnutia pána Mečiara a pána Zajaca v Trenčianskych Tepliciach."
Ak prezident novely podpíše, platiť by mali od septembra.
Autor: dro, sp, rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.