zariadeniam len toľko, koľko vyberú od poistencov. Keď ustanovenie v zákone zostalo, KDH novelu zákona nepodporilo. Novela prešla o päť hlasov.
Július Brocka z KDH hovorí, že to bola pre jeho stranu zásadná vec, preto nehlasovali za zákon. "Vzali sme to na vedomie. Ministra sme informovali o našej výhrade k tomuto bodu, vedeli o tom aj ostatní koaliční partneri," hovorí Brocka.
Minister Zajac navrhoval, že po privatizácii nemocníc bude stačiť, aby si štát nechal 34 percent akcií, no poslanec SMK Tibor Bastrnák navrhol, aby to bolo 51 percent. Za Bastrnákov návrh hlasovalo zo 136 prítomných 123 poslancov, vrátane všetkých poslancov ANO, ktorí tak išli proti svojmu ministrovi. Podľa predsedu poslaneckého klubu ANO Ľubomíra Lintnera chcel aj minister, aby zákon získal širšiu podporu, preto za Bastrnákov hlasovalo ANO. Postoj KDH ku zákonu o zdravotníckej starostlivosti komentovať nechcel, priznal len, že KDH vopred avizovalo čo urobí a minister s tým počítal.
Tibor Bastrnák hovorí, že aj v SMK dlho debatovali o návrhu KDH vypustiť bod, podľa ktorého poisťovne budú platiť zdravotníckym zariadeniam len toľko, koľko vyberú od poistencov. "Lenže podľa obchodného zákona poisťovne nemôžu ísť do mínusu, lebo keby išli, museli by sa akciovky zrušiť," hovorí Bastrnák. Podľa neho má KDH právo hlasovať proti. "Nás asi minister presvedčil, ale zákon pravdepodobne prezident vráti, čiže znova o ňom budeme rozprávať," hovorí.
Pomerne veľkú podporu získal aj návrh, aby sa nemohli vytvoriť siete lekární. Aktívne bolo najmä KDH a SMK. ANO naopak siete lekární chcelo a hlasovania návrhu o vypustení tohoto bodu zo zákona sa zdržalo. Bastrnák hovorí, že je dôležité chrániť lekárnikov, aby ich nevytlačili z trhu veľké siete vlastnené finančnými skupinami.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.