pôdohospodárstva a životného prostredia. "Riziko požiarov je v súčasnosti asi najväčšie vo Vysokých Tatrách," povedal tajomník výboru Ivan Štefanec.
Protipožiarne opatrenia navrhla zvolenská Technická univerzita. Na území postihnutom kalamitou by mali vzniknúť "ochranné pásma" - prieseky, ktoré by ho rozčlenili a zabránili by šíreniu prípadných požiarov. Minister pôdohospodárstva Zolt Simon povedal, že posledné požiare v Tatrách "vníma ako zdvihnutý prst, že sa k rizikám nedá pristupovať pasívne".
Výbor hovoril aj o tom, ako sa rozdelia peniaze z európskeho Fondu solidarity. Slovensko by z neho malo, podľa nedávneho rozhodnutia Európskej komisie, dostať takmer 5,7 milióna eur, v septembri to ešte musí potvrdiť Európsky parlament. Pri vládnom výbore podľa Štefanca vznikne pracovná skupina, ktorá rozhodne, ako sa peniaze použijú. Každý návrh bude schvaľovať vláda, kontrolu bude mať ministerstvo financií.
Štefanec hovorí, že predbežne sa výbor dohodol, že tretina peňazí pôjde na záchranné a zabezpečovacie práce, 42 percent na obnovu infraštruktúry a zvyšok na čistenie územia. Na otázku SME, prečo nie je časť vyčlenená aj na ochranu prírody, Štefanec odpovedal, že zatiaľ nejde o konkrétne projekty a určite sa zohľadnia aj požiadavky ministerstva životného prostredia.
Zástupca mimovládneho výboru Naše Tatry Mikuláš Huba hovorí, že delenie peňazí je príznačné. "V národnom parku sa bude investovať do všetkého, len nie do ochrany prírody." Výbor podľa neho rokoval opäť najmä o biznise. "Opakovane potvrdili, že zásah lesníkov v Tichej a Kôprovej doline bol v poriadku, podľa nás však išlo o medzinárodný škandál."
Simon si myslí, že čistenie pásu okolo ciest v dolinách bolo v súlade s prijatím plánom protipožiarnych opatrení.
Autor: haj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.