V tieni neúspešného summitu, na ktorom sa nepodarilo dosiahnuť dohodu o finančnom výhľade EÚ na roky 2007
Luxemburské predsedníctvo sa začalo pomerne úspešne, keď sa v marci po náročných rokovaniach podarilo dosiahnuť dohodu o reforme pravidiel finančnej disciplíny (tzv. paktu stability a rastu), ktorá členské štáty dlho rozdeľovala. Luxembursku sa tiež podarila dohoda o štatúte europoslancov, o ktorý sa inštitúcie pokúšali dlhé roky. ôležitým úspechom luxemburského predsedníctva bola tiež dohoda členských štátov zdvojnásobiť do roku 2015 rozvojovú pomoc, dohoda s Ruskom o vytvorení štyroch spoločných priestorov spolupráce a záväzok oživiť lisabonskú stratégiu zameranú na zvyšovanie hospodárskeho rastu a zamestnanosti v EÚ. To všetko však posledný mesiac predsedníctva zatienili dve referendá o európskej ústave a spor o finančný výhľad EÚ.
V zložitom období po odmietnutí európskej ústavy vo Francúzsku a Holandsku a krachu rokovaní o budúcom financovaní EÚ v rokoch 2007-13 preberá Veľká Británia dnes od Luxemburska na šesť mesiacov predsedníctvo v Európskej únii.
Britský premiér Tony Blair vidí v súčasnej kríze EÚ príležitosť začať konečne s jej modernizáciou. Najmä v rokovaniach o sedemročnom rozpočte bude presadzovať zmenu štruktúry výdavkov, aby v budúcnosti únia nemíňala vyše 40 percent peňazí na neefektívne poľnohospodárstvo. Vrcholmi britského predsedníctva budú dva summity v Bruseli - jesenný 27. a 28. októbra a zimný 15. a 16. decembra. Británia sa pokúsi dosiahnuť dohodu o finančnom výhľade 2007-13, ktorú pred dvoma týdňami na summite v Bruseli zablokovala, pretože sa odmietla vzdať svojej zľavy z príspevkov do spoločného rozpočtu bez prísľubu zásadnej reformy poľnohospodárskej politiky. Londýn sa chce zamerať tiež na pomoc Afrike a rozvoj, boj proti klimatickým zmenám, ekonomické reformy, lepšiu reguláciu na jednotnom trhu EÚ, vzťahy s Ruskom a Ukrajinou, mierový proces na Blízkom východe, ďalšie rozširovanie únie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.