koncom roku 2004 vyše 54 miliónov korún. Novým majiteľom firmy sa stala firma Delta - B.
O kúpu podniku mal záujem iba jeden subjekt. "Keďže sa na tretíkrát do privatizácie neprihlásil žiadny iný záujemca, oplatí sa to predať aj za veľmi nízku cenu," povedal pre Rádio Slovensko minister hospodárstva Pavol Rusko. "V podstate máme dve možnosti. Predať za nízku cenu a zachovať zamestnanosť, alebo to celé smerovať do konkurzu," dodal Rusko. Firma Delta-B totiž mala záložné právo na nehnuteľnosti a ak by si ho uplatnila, zbrojovke by hrozila likvidácia. Delta-B získala záložné právo odkúpením pohľadávky od Národnej banky vo výške 23,8 milióna korún.
Riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Eugen Jurzyca vraví, že je zaujímavé, že sa do hry prihlásil iba jeden záujemca. "V prípade, že prebehla riadna súťaž, mal by byť predaj v poriadku," povedal Jurzyca. V predkladacej správe, ktorá zdôvodňuje privatizáciu, sa píše, že ponuka na predaj bola zverejnená v denníku Národná obroda, regionálnom denníku Prešovský korzár a na internetovej stránke ministerstva hospodárstva. Napriek tomu sa ani jeden záujemca neprihlásil.
100-percentným vlastníkom Delty-B je bratislavská akciová spoločnosť PULI. Táto firma v minulosti uspela v niektorých tendroch ministerstva obrany a školstva. Prostredníctvom spoločnosti Brevity sa PULI podieľala na realizácii programu ministerstva školstva Infovek počas funkčného obdobia Milana Ftáčnika z bývalej SDĽ.
V roku 1999 bola firma Brevity oficiálnym sponzorom SDĽ a darovala strane 200-tisíc korún. Podľa Národnej obrody mala PULI podpísanú zmluvu o spolupráci so spoločnosťou BAE Systems, výrobcom podzvukových lietadiel Hawk. Práve o tejto spoločnosti sa hovorilo ako o najhorúcejšom kandidátovi na dodávku stíhačiek pre slovenskú armádu.
Bývalý podpredseda SDĽ Braňo Ondruš pred štyrmi rokmi pre Národnú obrodu povedal, že ľudia z firmy PULI kontaktujú podnikateľov vo veľkom rozsahu. "Ponúkali im, že vedia vybaviť lepšie podmienky alebo výhody v otázke verejných súťaží. Počul som najmä o ministerstve financií," tvrdil Ondruš. Za toto vyjadrenie sa neskôr ospravedlnil. Dnes podľa predsedu Predstavenstva PULI Petra Zaťka žiadny z bývalých členov SDĽ v orgánoch spoločnosti ani jej dcér nepôsobí. Nepovedal však, kto spoločnosť PULI vlastní.
Podľa Jurzycu príklad privatizácie opravárenského podniku v Prešove jasne ukazuje, ako je problematické dlhodobo udržiavať stratové štátne podniky. "Štát je potom dotlačený do situácie, keď sa neponúka žiadne iné východisko," dodal Jurzyca.
Autor: Igor PLÁVKA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.