premiéra Adriana Nastaseho, lenže Dzurindova delegácia pozabudla, že na dovoz na Slovensku potrebuje špeciálne povolenie.
Nikomu by zrejme nenapadlo dať preveriť, aký dar dostal Dzurinda od rumunského premiéra, keby slovenské Lesoochranárske zoskupenie Vlk neskúmalo stav medveďov v Európe. V Rumunsku, kde je ich najviac, slovenským ochranárom povedali o dare rumunskí kolegovia. "Overili sme si, že kožu doviezli nelegálne a teraz preverujeme, ako sa k nej dostal rumunský premiér," hovorí Juraj Lukáč z Vlka.
Vlk sa dozvedel o koži začiatkom tohto roka, v máji podal podnet inšpekcii. "Potvrdilo sa, že pán Dzurinda kožu priviezol bez povolenia," hovorí Michal Štefánek zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Dopustil sa priestupku, lenže od dovozu kože uplynuli viac ako dva roky a priestupok je premlčaný, takže Dzurinda pokutu dostať nemôže.
Premiérov hovorca Martin Maruška tvrdí, že Dzurinda odovzdal medvediu kožu do riadnej evidencie Správe zariadení Úradu vlády, keď zistil, o aký dar ide. "Nikomu ani nenapadlo, že vyžaduje špeciálne povolenie," hovorí Maruška. Podľa neho zamestnanci úradu vlády požiadali o povolenie, keď zistili, že je potrebné, a už ho majú. Koža pravdepodobne pochádza z roku 1998.
Na juhu a západe Európy medveď prakticky vyhynul. V Rumunsku je najviac medveďov, a keďže ochranári očakávajú veľký tlak, "zo strany západniarov na medvede, preverujeme, ako by sa dalo medveďom pomôcť".
Na Slovensku spôsobí problémy ročne päť až šesť medveďov, tých vedia poľovníci rýchlo zlikvidovať. Lenže žiadostí o odstrel sú každoročne stovky pre množstvo záujemcov zo zahraničia. "Rumunsko má podobné problémy, len vo väčšom. Preto existuje zákon o obchodovaní," hovorí Lukáč.
Medveď hnedý je z medzinárodného pohľadu mimoriadne vzácny a vyhynutím ohrozený živočích. Patrí medzi celoročne chránené druhy živočíchov so spoločenskou hodnotou 80-tisíc korún a podľa zákona o ochrane prírody a krajiny sa nesmie chytať, zraňovať ani usmrtiť.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.