Musí mi zamestnávateľ zabezpečť stravu?
Pre zamestnávateľa nevyplýva povinnosť zabezpečovať stravovanie fyzickej osobe, s ktorou uzatvoril Dohodu o brigádnickej práci študentov alebo Dohodu o vykonaní práce.
Mám nárok na prestávku?
Zamestnávateľ je podľa Zákonníka práce povinný poskytnúť zamestnancovi po 6 hodinách práce pol hodinovú prestávku na jedlo a odpočinok, avšak ZP neupravuje problém prestávok pri spomínaných dohodách, takže je to na vzájomnej dohode medzi brigádnikom a zamestnancom, ktorá má byť písomne ukotvená v Dohode. Po 6 hodinách však prestávka zabezpečneá musí byť bezpodmienečne.
Čo ak spôsobím zamestnávateľovi škodu?
Väčšina agentúr, ktoré brigádnické práce poskytujú, sú proti škodám spôsobeným ich brigádnikmi poistené. Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi, s ktorým uzatvoril Dohodu o brigádnickej práci (alebo aj o vykonaní práce) za škodu spôsobenú zavineným porušením povinností pri výkone práce alebo priamej súvislosti s ním rovnako ako zamestnanec v pracovnom pomere. Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti nesmie presiahnuť tretinu skutočnej škody a nesmie byť vyššia ako tretina odmeny dohodnutej za vykonanie tejto práce. Ak stratíte peniaze alebo spôsobíte manko, za vzniknutú škodu opäť zodpovedáte len do výšky tretiny vzniknutej škody, a v prípade, ak máte podpísanú dohodu o hmotnej zodpovednosti, hradíte všetku škodu. Z vlastného vrecka platíte aj v prípade, ak stratíte nástroje, pracovný odev či iné pomôcky potrebné k práci, ktoré ste dostali od zamestnávateľa.
Zamestnávateľ zodpovedá zamestnancovi za škodu, ktorú utrpel pri výkone práce podľa uzatvorenej dohody alebo v priamej súvislosti s ním, rovnako ako zamestnancom v pracovnom pomere.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.