prehľad základných informácí, ktoré by ste ako dobrý brigádnik mali ovládať. Nesmiete zabúdať na fakt, že brigádovať sa dá aj nelegálne (tzv. čierna práca) bez uzatvorenia dohody medzi brigádnikom a zamestnávateľom. Zinkasujete tak síce vyššiu mzdu, ale ak by ste pracovali načierno, zamestnávateľ vám nemusí vyplatiť ani korunu, pretože vám môže povedať: "ty tu nemáš zmluvu, ty si u mňa vôbec nepracoval." Okrem toho vám môžu byť v pätách aj inšpektoráty práce a sociálna poisťovňa. Takže pri brigádovaní veľa šťastia a zarobených peňazí.
Aký systém funguje v brigádnických centrách?
Ak si neviete nájsť brigádu na leto sami, pomôže vám mnoho personálnych a pracovných agentúr, ktoré momentálne rastú ako huby po daždi. Tak ako všade, aj tu máte niekoľko dôvodov, pre ktoré by ste do takejto agentúry zavolať mali, ale na druhej strane existuje aj kopec dôvodov, prečo radšej brigádovať na vlastnú päsť.
V každej agentúre sa musíte najprv zaregistrovať. Vo väčšine agentúr na to postačí občiansky preukaz, potvrdenie o návšteve školy a potvrdenie od lekára o zdravotnej spôsobilosti. Pracovné agentúry uzatvárajú dohody so študentmi staršími ako 15 rokov, najčastejšie však so 16 a viacročnými. Pri neplnoletosti sa od brigádnika vyžaduje aj písomný súhlas zákonného zástupcu, že môžete brigádovať. Mnohé brigády patria do potravinárskeho sektoru a preto je výhodou, ak si u lekára vybavíte aj Zdravotný preukaz pre prácu s potravinami.
Po úspešnej registrácii a podpísani dohody o vykonaní práce respektíve dohody o brigádnickej práci študentov (záleží na tej ktorej agentúre, na vás a na type brigády) a zaplatení manipulačného poplatku môžete začať brigádovať. Najprv si však brigádu treba vybaviť. V pracovných agentúrach fungujú dispečingy, na ktorých sa dozviete aká je aktuálna ponuka brigád. To sa dozviete buď telefonicky alebo osobne. Brigáda sa dá dohodnúť aj mailom.
Keď nemáte dohodnutú brigádu pretože všetko je obsadené, na dispečingu sa môžete zaregostrovať do databázy, kedy máte voľno a v prípade potreby vás budú z agentúry kontaktovať.
Ak brigádu máte, nastúpite do práce podľa toho, ako vám bude povedané. Ak sa nedostavíte, agentúra s vami rozviaže zmluvu, prípadne dostanete mastnú pokutu. Keď nemôžete ísť brigádovať, je to potrebné vždy vopred oznámiť.
Keď brigádujete pod hlavičkou pracovnej agentúry, de facto brigádujete pre ňu a nie pre nejaký hypermarket. Dohodu uzatvárate s personálnou agentúrou, ktorá vás ako svojich zamestnancov mimo hlavný pracovný pomer "vysiela" pracovať. Agentúra je za vás zodpovedná takisto ako za to, že za odrobenú prácu dostanete mzdu a zodpovedá za vás aj v prípade škôd. Ak však škody na svojom pracovisku spôsobíte úmyselne, môže si od vás agentúra žiadať náhradu a pokutu. Pracovné agentúry majú svojich brigádnikov aj poistené proti úrazom. Mnohé firmy počnúc obchodnými reťazcami a končiac pre kvetinárstvach nikdy nezoberú brigádnika "z ulice". Pracovná agentúra cez ktorú by ste brigádovali je totiž pre obchodníka zárukou spoľahlivosti a serióznosti.
Ak by ste pracovali na vlastnú päsť a firma kde ste brigádovali by vám mzdu nevyplatila, ťahnice po súdoch by ste si zabezepečovali sami. V prípade brigády cez pracovnú agentúru sa však o to starať nemusíte, pretože oné ťahanice sú len medzi spomínanou firmou a agentúrou.
Pracovné agentúry uzatvárajú s brigádnikmi najčastejšie Dohodu o vykonaní práce alebo Dohodu o brigádnickej práci. To, ktorá dohoda sa uzatvára, záleží od agentúry a druhu vykonávanej práce.
Nevýhodou práce cez agentúru je fakt, že z vášho zárobku si stiahne určitú čiastku. Závisí to od výšky zárobku, táto suma sa pohybuje od 6 do 12 korún z hodinovej mzdy. V praxi to zjednodušene teda vyzerá tak, že keď pracujete ako skladník v obchode, obchod zaplatí za prácu najprv pracovnej agentúre napríklad 45 korún za hodinu vašej odrobenej práce. Agentúra vám však vyplatí len 35, pretože 10 korún si stiahla pre seba.
Mzdu vám teda vypláca pracovná agentúra. To sa deje len raz v mesiaci v priebehu pár dní v období výplatných termínov.
Poväčšine sa brigády v agentúrach delia na dlhodobé a krátkodobé. Medzi krátkodobé patrí roznášanie letákov, kancelárske práce, triedenie materiálu či pomocné práce na stavbách. Dlhodobé sú najčastejšie vykladanie tovarov v hypermarketoch, promočné akcie, práca pokladníka, dokonca sa dá vychytiť aj miesto telefónneho operátora či recepčnej, čo môže neskôr prejsť až do trvalého pracovného pomeru.
Niektoré brigádnické centrá vedia nájsť brigádu aj nezamestnaným, tí sa však o voľných miestach na brigádu môžu informovať aj na svojom úrade práce. Ak si hľadáte brigádu na vlastnú päsť, sami potom uzatvárate aj Dohodu o brigádnickej práci alebo Dohodu o vykonaní práce so svojim zamestnávateľom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.