diskusiu do Bratislavy. Na jeho príkaz prišli v pondelok aj riaditelia 21 štátnych nemocníc. Sestrám mali vysvetliť, prečo majú nízke platy.
Medzi nemocnicami sa našli dva príklady, kde problém so mzdami nemajú. Išlo o špecializované ústavy srdcovocievnych chorôb v Bratislave a v Košiciach. Plat sestier sa tam pohybuje od 18- do 26-tisíc korún, v iných nemocniciach to je len okolo 9-tisíc.
Sestry žiadali ministra, aby rokoval o zvýšení peňazí do zdravotníctva. Mnohé nemocnice, ktoré by mohli byť aj v zisku, stále splácajú staré dlhy, prípadne penále z týchto dlhov.
Zajac síce sľuboval, že staré dlhy uhradí štát, ale nemocnice ešte oddlžené nie sú. Žiadali, aby minister intervenoval aj v zdravotných poisťovniach, ktorých platobná disciplína klesla. Prišli tiež s návrhom, aby pripravil zákon, kde stanoví najnižšiu hranicu platu sestier - 1,5-násobok priemernej mzdy.
Minister povedal, že požiadavka je nereálna a riešenie vraj nie je v jeho rukách. Odporučil sestrám, aby si založili vlastné odbory. "Keď ani potom nič nevyjednáte, obráťte sa na mňa. Alebo dajte návrh na odvolanie riaditeľa. Nemôžeme obísť základný vyjednávací proces."
Ľuboslava Bocková z fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici, prezidentka regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek zhodnotila, že Zajac sa presvedčiť nedal. "Má argumenty, ktoré už tri roky používa. Preto sme aj vyšli do ulíc, aby sme dali najavo, čo sa musí urobiť. Päť rokov neboli naše platy valorizované. Už nemôžeme pracovať za takéto platy."
Dodala, že odbory si zakladať nebudú.
Zdravotnícke stavovské komory rozmýšľajú o spoločnom proteste v Bratislave.
Autor: dro
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.