Richarda Fidesa kontrolný odbor prešetruje ročné prírastky majetku.
V prípade nezrovnalostí bude priznanie posudzovať sám minister a sudcov požiada o vysvetlenia. Majú na to lehotu 60 dní. Ak ho nepresvedčia, môže podať návrh na začatie disciplinárneho konania. Zatiaľ sa tak v súvislosti s podávaním priznaní stalo iba raz. Postihnutým je veľkokrtíšsky sudca Slavomír Cimerman. Minister dal návrh na začatie konania v auguste 2003. Vtedy sa však ešte priznania neuverejňovali na internete.
Ministerstvo chce, aby rovnakým spôsobom ako sudcovia zverejňovali svoje priznania aj prokurátori. Fides avizoval, že už je pripravená aj príslušná legislatívna úprava. S tým však nesúhlasí prokuratúra.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka už v minulosti naznačil, že sa mu zverejňovanie na internete nepozdáva. "Generálny prokurátor považuje súčasné riešenie, podľa ktorého odovzdávajú prokurátori majetkové priznania generálnemu prokurátorovi, za dostatočné," povedala Trnkova hovorkyňa Jana Tökölyová.
Majetkové priznania sudcov sú na rozdiel od minulého roka, keď chýbal dátum nadobudnutia nehnuteľnosti alebo jej výmera, oveľa presnejšie. Napriek tomu pri niektorých údaje stále chýbajú.
Včera sme prezerali majetkové priznania sudcov krajských súdov, Najvyššieho súdu a Špeciálneho súdu. Sudcovia v pondelok väčšinou neboli v práci, spojovateľky tvrdili, že mnohí si vzali dovolenky, lebo včera bol štátny sviatok.
Priemerný mesačný plat sudcov je okolo 45-tisíc korún.
Niektorí sudcovia nevlastnia nič, ako napríklad Štefan Bialončík z Krajského súdu v Žiline, Judita Juráková z Krajského súdu v Košiciach alebo Eugen Palášty z Krajského súdu v Bratislave. Toho pre konkurz prvostupňový disciplinárny senát uznal vinným, ale odvolací senát rozsudok zrušil.
Sudca Krajského súdu v Žiline Jozef Milučký dostal v apríli 2004 jeden milión korún ako dar od svojej matky. Hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides na otázku, či napríklad preveria aj to, či jeho matka mohla mať také peniaze, povedal, že v tejto chvíli priznania ešte len kontrolujú. Až potom minister rozhodne, čo bude žiadať doplniť.
Sudca Krajského súdu v Košiciach Juraj Sopoliga dostal 168-tisíc amerických dolárov v roku 2002, čo je asi 5 miliónov korún. V minuloročnom priznaní ich neuviedol. Jeho kolegyňa Agnesa Hrycová vlastní cenné papiere za 8 miliónov, ale neuvádza, v ktorom roku k nim prišla.
Sudca toho istého súdu v Košiciach František Krempaský si kúpil minulý rok dopravný prostriedok za 4 milióny 260-tisíc.
Kolegyňa Diana Solčányová dostala do daru minulý rok byt veľkosti 170 metrov štvorcových.
Predseda Najvyššieho súdu Milan Karabin v majetkovom priznaní za rok 2004 píše, že za roky 2001 až 2004 zarobil 500-tisíc, v predchádzajúcom priznaní o tom nič nepíše.
Ministerstvo spravodlivosti v jednom prípade urobilo chybu. Na stránke bolo zverejnené majetkové priznanie sudcu Krajského súdu v Žiline Milučkého pod menom iného jeho kolegu Ľubomíra Tekela. Ten je pritom už dávnejšie na dôchodku. "Táto chyba je už odstránená. Sudcovia mali zverejnené majetkové priznania na vnútornej linke na účely kontroly údajov v nich, až potom ministerstvo zverejnilo majetkové priznania na vonkajšej linke," povedal hovorca ministerstva Richard Fides.
Autor: don, rp, mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.