éru, podobne ako Paríž koncom 19. storočia či New York v 50 a 60. rokoch minulého storočia. V súčasnosti žije v Londýne 7,3 milióna ľudí, čo je temer toľko ako v Ríme, Paríži, Viedni a Bruseli dokopy. V ostatných 15 rokoch sa počet obyvateľov Londýna zväčšil o toľko, koľko obyvateľov má v súčasnosti Frankfurt. Podľa odhadov sa počet Londýnčanov do roka 2016 zvýši o ďalších 810 000 ľudí. Do Londýna prichádzajú ľudia z celého sveta štatistiky tvrdia, že tretina dnes žijúcich obyvateľov Londýna sa narodila mimo územia Spojeného kráľovstva. V Londýne, ktorého rozloha je približne dvojnásobná ako rozloha New Yorku, je okolo pol stovky národnostných a etnických komunít a hovorí sa tam približne tristo jazykmi. V Londýne prekvitá kultúrna diverzita a nie sú tam nijaké náznaky rasových treníc, ktoré sa vyskytujú napríklad v Los Angeles, Paríži či Berlíne.
Londýn sa vyznačuje aj nebývalou stavebnou aktivitou. V ostatných niekoľkých rokoch tam vyrástlo niekoľko výškových budov a čoskoro k nim pribudne ďalšia. Pôjde o sklenenú pyramídu, ktorá bude svojou výškou 300 metrov najvyššou budovou v Európe. Budova bude mať 70 podlaží a navrhol ju svetoznámy architekt Renzo Piano. Mrakodrap už dostal prezývku "črepina skla". Medzi ďalšie významné londýnske projekty patrí výstavba nových sídlisk, ktoré budú v dĺžke 65 kilometrov lemovať brehy Temže smerom k jej ústiu. V týchto sídliskách nájde domov niekoľko desiatok tisíc ľudí. Ďalším veľkým projektom je výstavba železničného spojenia krížom cez stred mesta. Výstavba bude stáť okolo desať miliárd libier.
Mimochodom, dnes má (možno) Londýn veľký deň. Keď čítate tieto riadky je už možno známe, či Londýn bude alebo nebude miestom konania letných olympijských hier v roku 2012. Práve dnes totiž o tom v Singapure rozhoduje Medzinárodný olympijský výbor, ktorý posudzuje kandidatúry Londýna, Paríža, Moskvy, Madridu a New Yorku.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.