mohutný výron materiálu z jadra kométy do okolitého priestoru. Dramatické zábery kolízie zverejnili členovia tímu Deep Impact z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v Pasadene.
Európska vesmírna agentúra ESA zverejnila sériu fotografií zrážky, ako ju zachytil Hubblov vesmírny teleskop. K riadenej zrážke modulu s kométou Tempel 1 došlo 4. júla - v deň amerického Dňa nezávislosti - o 7.52 h SELČ vo vzdialenosti 134 miliónov kilometrov od Zeme. Modul veľkosti automatickej práčky s hmotnosťou 371 kg narazil rýchlosťou 10 km/s (37 000 km/h) do povrchu kométy a vedci z NASA predpokladajú, že hlboko pod jej povrchom sa vyparil. Náraz vytvoril na ľadovom povrchu telesa kráter, ktorého veľkosť zatiaľ vedci nevedia presne určiť, pretože po dopade modulu sa z jadra kométy uvoľnilo množstvo pôvodného materiálu, ktoré stále tryská do okolia. Zrážka spôsobila výron dvoch prúdov častíc z kométy. Prvý sa javí ako úzky stĺp, ktorý vrhá cez kométu dlhý tieň, zatiaľ čo druhý výtrysk, ktorý sa objavil o niekoľko sekúnd neskôr, pri jasnejšej explózii, sa neskôr rozvinul do tvaru hviezdy. Podľa vedcov sa oba výtrysky tiahnu do vzdialenosti niekoľkých tisícok kilometrov. Z oboch výronov hmoty vedci vyvodzujú záver, že povrch kométy bol pokrytý jemným, pravdepodobne prachovým materiálom.
Kométy prichádzajú do okolia Slnka z najvzdialenejších kútov slnečnej sústavy a tvorí ich prevažne plyn, prach, organický materiál a ľad. Keďže počas tvorby slnečnej sústavy ich nezahrievalo Slnko, zachovávajú si vo svojej štruktúre pôvodný materiál, pochádzajúci z čias pred 4,6 miliardami rokov, keď sa tvorili planéty nášho systému. Vedci dúfajú, že uvoľnený materiál z Tempel 1 im pomôže rozlúštiť tajomstvo vzniku života na Zemi.
Autor: Pasadena/Washington (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.