svojom kresle, a s ním aj celý kabinet. Pád premiéra, a teda aj celej vlády, podporilo 60 poslancov zo 122 prítomných. Proti hlasovalo 61 členov zákonodarného zboru, žiaden sa nezdržal a jeden nehlasoval. Na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády je podľa ústavy potrebných minimálne 76 hlasov a navrhol ho Smer.
Podvečer si však predovšetkým vyrovnávali účty líder HZDS Vladimír Mečiar so šéfom Smeru Robertom Ficom a premiér aj s prítomnými členmi vlády sa iba prizerali. Mečiarovi sa nepáčilo pripomínanie, že HZDS sa spája s SDKÚ. Podľa neho je odvolávanie premiéra je len propagandou Fica a ľuďom prakticky nič neprinesie. "Čo to je opozícia? Čím horšie ľuďom, tým lepšie strane?" pýtal sa Mečiar. Povedal, že HZDS nebude "bezúpešne kvákať, ako bude ľuďom dobre potom, keď im nebude".
Mečiar povedal, že nemá žiadne dohody s Dzurindom a Smer len hľadá pózu, ktorá mu vynáša percentá. Podľa Mečiara rozprava prebieha ako prestrelka Smeru a SDKÚ. "Ani na jednej, ani na druhej strane nepočujem nič nové. Je to unavujúce, vyčerpávajúce, bezvýsledné. Vláda zostane a nepadne, propaganda má čo robiť." Podľa Mečiara chýbala totiž koordinácia strán, rozhovory o ďalšej alternatíve i schopnosť zhromaždiť väčšinu.
Mečiar tvrdil, že Smer sa "sebaprezentuje" a ani pre chudobných a ani iných nenastane nič. "Je to o prerozdeľovaní koristi a chamtivosti mnohých, ktorí sú za vami," povedal Mečiar. Bývalého imdžmejkra Smeru Fedora Flašíka obvinil, že chodí po Slovensku a predáva budúce poslanecké mandáty.
Šéf Smeru Robert Fico Mečiarovi odkázal, že ide o dobre pripravenú provokáciu, ale on sa vyprovokovať nedá. "Vážený pán Mečiar, my nie sme váš nepriateľ. Buďte ticho, však sa ukľudnite, veď došli ste sem po troch dňoch, prvýkrát vás vidím, ste nervózny." Vzápätí Fico ukázal na poslanecké lavice SDKÚ, že tam je spoločný nepriateľ - pravicová a konzervatívna vláda.
Vicepremiér Ivan Mikloš zožal potlesk, keď Ficovi povedal, že nie je jeho nepriateľ, ale názorový oponent a "klamár". Fico opakovane podľa Mikloša klame najmä v súvislosti so Slovenskýmm plynárenským priemyslom, na čo má aj rozhodnutie súdu. Poslanec KDH František Mikloško povedal, že cíti potrebu sa zastať sa HZDS. Nepáčila sa mu totiž výzva Smeru, aby hnutie robilo opozičnú politiku. Podľa Mikloška HZDS je v opozícii už druhé volebné obdobie a vie, čo to znamená. Pochopí to vraj aj Smer, ak zažije to isté.
Nezávislý poslanec Ivan Hopta na dianie v parlamente reagoval tvrdením, že je tam "už taký bordeľ", že nikto nevie, kto je koalícia a kto opozícia a politici by sa mali deliť podľa toho, kto je za socializmus a kto za kapitalizmus.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.