SR Ján Mazák, o návrhu na posúdenie súladu zákona o umelom prerušení tehotenstva s ústavou, ktorý podala skupina poslancov NR SR ešte v roku 2001, by malo rozhodovať kompletné trinásťčlenné plénum. "Nemám dôvod meniť pôvodné rozhodnutie. Ide o veľmi citlivú a vážnu záležitosť. Pri neúplnom pléne by sa mohlo stať, že ústavný súd by musel vec z čisto formálnych dôvodov zamietnuť," zdôraznil Mazák.
Podľa platnej legislatívy nález ústavného súdu musí prijať nadpolovičná väčšina z 13 sudcov. Keďže dvaja zastupujú Slovensko v európskych justičných orgánoch a NR SR doteraz nezvolila kandidátov, plénum je len 11-čelnné. Keď nález nepodporí sedem z nich, návrh by museli zamietnuť. "Keby sme boli trinásti, mohli by sme rozhodovať trebárs na budúci pondelok," vysvetlil predseda.
Mazák považuje posúdenie súladu interrupčného zákona s ústavou za právnicky mimoriadne zložitú vec s ďalekosiahlymi dôsledkami. Ide o prvý prípad týkajúci sa práva na život, ktorým sa ústavný súd zaoberá. "Táto kauza je pilotná. Potom príde na rad eutanázia, umelé oplodnenie a ďalšie zásadné právne normy súvisiace s právom na život. Veľmi záleží na tom, ako rozhodneme, či bude nález nastavený tak, aby sme sa oň mohli v budúcnosti opierať. Nebolo by vhodné túto vec uponáhľať. Nález by nemal byť spochybniteľný ani v budúcnosti."
Tzv. interrupčný zákon je jednou z 31 nevybavených vecí o súlade právnych predpisov s ústavou. Ďalších 17 návrhov na začatie konania dostal ústavný súd tohto roku. Podľa Mazáka v priebehu prvého polroka prišlo na ústavný súd toľko podaní, ako za uplynulých päť rokov dohromady. Ako povedal, je to logický dôsledok prijímania enormného množstva zákonov v tomto volebnom období: "Je úplne prirodzené, že v čase ‚legislatívnej smršti' si skupiny poslancov a generálny prokurátor viac všímajú ústavnosť prijímaných zákonov, ich zmien a doplnení. Je to aj dôsledok legitímneho prenášania politického súboja v parlamente na pôdu ústavného súdu - keď menšina v parlamente neuspeje, snaží sa svoje predstavy presadiť prostredníctvom konania pred ústavným súdom."
Podľa jeho vyjadrenia Slovensko sa enormným nárastom podaní o súlade právnych predpisov s ústavou od okolitých krajín ničím nelíši.
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.