najvzácnejších kútov slovenskej prírody. V roku 1997 vyhlásili Muránsku planinu za národný park na ploche 20 318 hektárov. Jeho podstatnú časť tvorí krasová plošina Muránskej planiny. Na planine doposiaľ objavili 38 krasových prameňov, vyše 50 ponorov a vyvieračiek, viac ako 150 jaskýň a 15 priepastí. Jej reliéf spestrujú závrty, škrapy, tiesňavy, skalné veže a okná. Rastú tu obrovské jedle (najväčšia jedľa biela má obvod kmeňa 5,65 metra) a nachádza sa tu najnižšie položená kosodrevina na Slovensku (v nadmorskej výške 682 metrov). Z približne 2 600 druhov vyšších rastlín vyskytujúcich sa na Slovensku sa na planine vyskytuje okolo 1 160 druhov. Rastie tu napríklad svetový endemit lykovec muránsky (Daphne arbuscula), slovenské endemity trýzeľ karpatský (Erysimum Wittmani) a zvonček karpatský (Campanulla carpatica).
K najznámejším chráneným lokalitám v rámci NP Muránska planina patrí Národná prírodná rezrevácia Hrdzavá, ktorú vyhlásili v roku 1986 na ploche 357 hektárov. Cez jej územie vedie mimoriadne atraktívna žlto značená turistická trasa vychádzajúca severozápadne z obce Muráň, ktorá spája Gemer s horným Pohroním. Hrdzavá predstavuje krasovú dolinu vo vápencovom podloží, ktorú vymodeloval Hrdzavý potok v dĺžke 8 kilometrov. Predmetom ochrany sú skalné a lesné spoločenstvá so vzácnym výskytom viacerých druhov. V doline možno pozorovať inverziu rastlinstva s výskytom kosodreviny reliktného charakteru. Nad ústím dolina sa vypína chrakteristická a mohutná veža pod Kostolcom, neďaleko od nej je menšia jaskyňa Brestová.
Nad dolným úsekom doliny Hrdzavá sa zo severenej strany vypína masív Poludnice, ktorý je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie. Ide o bralnatú stráň na pravom brehu Dolinského potoka, na ktorej dominuje významný krasový reliéf s vápnomilnou flórou a faunou.
Na úpätí Poludnice leží veľmi zaujímavá lokalita s malými jaskyňami v skrasovatelých zlepencoch, nazývaná Piecky. Toto územie s výskytom početných druhov mäkkýšov poznajú odborníci aj ako tzv. muránsku brekciu.
Nad horným úsekov doliny Hrdzavá sa nachádza prírodná pamiatka Jelenia priepasť, ktorá je chránená od roku 1995. Predstavuje 55 metrov hlbokú priepasť pod vrchom Vahan, ktorá sa v podzemí rozvetvuje do chodieb s dĺžkou 323 metrov. Lokalita je známa paleontologickými nálezmi, verejnosti nie je prístupná.
BEDEKER
Prístup: Z centra obce Muráň (394 m) sa vydáme po žltej značke západným smerom. Asi 150 metrov pôjdeme popri štátnej ceste smerom na Tisovec. Neskôr sa po úzkej asfaltovej ceste dostaneme za obec. Pred nami sa otvorí pohľad na hradbu Muránskej planiny. Smer ďalšieho postupu prezrádza skalná veža na severozápade. Pokračujeme asfaltovou cestou do ústia doliny Hrdzavá. Vystúpime pomedzi strmé svahy listnantého lesa popri Hrdzavom potoku. Pri objektoch so smerovníkom vstúpime do rozšírenia Hrdzavej doliny (700 m, 1 a 1/2 h), v ktorom sa už objavuje aj ihličnatý porast. Pôjdeme okolo studničky mierne hore. Na konci asfaltovej cesty krátko vystúpime lesnou cestou (asi 300 metrov) a odbočíme doprava na strmší lesný chodník (pozor na značku). Neskôr nás čaká miernejší traverz s obmedzenými výhľadmi. Prejdeme na lesnú cestu, po ktorej prídeme na okraj sedlovej Poľany. Odbočíme prudko doprava a lúčnym prostredím sa dostaneme na rázcestie Nižná Kľaková (1 195 m, 3 h) s blízkou turistickou útulňou.
Návrat zo samotného srdca Muránskej planiny je pomerne náročný a zdĺhavý. Dá sa zísť do Muráňa (červená a modrá značka cez Ľadovú jamu, Poludnicu, Veľkú lúku a Muránsky hrad - 5 a 1/2 hodiny), Tisovca (červená a zelená značka cez Sivákovú a Voniacu - 4 a 1/4 hodiny), alebo do Závadky nad Hronom (žltá a modrá značka + náučný chodník okolo Skalnej brány, Stožiek a dolinou Hronec - 3 a 1/2 hodiny).
Zaujímavosti okolia: Muránsky hrad, Cigánka (935 m), Veľká lúka (887 m), Predná hora, Ľadová jama, Veľká Stožka (1 297 m), Malá Stožka (1 204 m), Javorníkova dolina, Martinova dolina, Šarkanica (1 151 m), Fabova hola (1 439 m), Hradová (887 m).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.