je pitný režim. Jeho nedodržiavanie totiž môže mať aj veľmi nepríjemné následky - zlyhanie organizmu, kolapsy.
"Telo obsahuje 60 percent vody, ktorá sa v tele neustále vymieňa a je potrebná pre správne fungovanie orgánov a organizmu," hovorí internista MUDr. Marián Palinský.
Voda v našom tele rozpúšťa látky, ktoré prijímame a stará sa i o vylučovanie splodín metabolizmu z organizmu. "Keďže sa so spálenými látkami z tela vylučuje, musíme jej objem v tele neustále obnovovať."
Koľko litrov má denne človek vypiť, záleží od viacerých okolností. "Nie je na to štandardný predpis. Záleží to od toho, koľko človek vypotí, vydýcha a koľko odíde stolicou a močom." Zvykne sa však vravieť, že dospelý človek by mal denne prijať okolo 2 litrov vody a nemal by čakať na pocit smädu. Ten je totiž najmä vo vyššom veku často oslabený. "Keď ľudia prestávajú prijímať dostatočné množstvo vody, otupuje sa pocit smädu a dochádza k zahusťovaniu organizmu a komplikáciám."
Komplikácie sa môžu vyskytovať v oblasti srdcovocievneho systému, vznikajú zrazeniny krvi, ktoré môžu vplávať do pľúc, či mozgu, na dolných končatinách sa vám môžu zapáliť žily. Problémy to spôsobuje aj močovopohlavnému ústrojenstvu. "Moč sa zahusťuje a tvoria sa kamene. Ak nie sú močom dostatočne často vylučované baktérie z tela, môže vzniknúť infekcia močových ciest." Nedostatkom vody trpí aj koža. Je omnoho menej pružná, tvoria sa na nej vrásky. Tie však nemusia byť len estetickým problémom, môžu predznamenávať štart mnohých chorobných procesov v organizme.
Kritickým obdobím pre organizmus je prechod zo zimy do jari a leto. Vtedy by sme mali tekutiny dopĺňať vo vyššom množstve a to aj bez pocitu smädu, pretože smäd najmä v horúcom lete spôsobuje závraty, ktoré môžu byť u starších ľudí aj život ohrozujúce. Neraz totiž vedú k pádom s následkom zlomeniny krčka stehennej kosti, čo môže byť najmä v pokročilom veku smrteľným zranením.
S tekutinami by sme deň mali už začínať. "Dobré je už ráno vypiť pol litra vody a počas dňa dopĺňať tekutiny buď vodou, minerálkou alebo slabým čajom." Nevhodná na dopĺňanie tekutín je káva, ktorá je močopudná a spôsobuje pravý opak - z tela vodu odplavuje.
Dobrým zdrojom vody je aj ovocie a zelenina - predovšetkým rastúca v našich podmienkach, napr. jablká, hrušky, egreše a pod. V lete by sme mali jesť aj viac polievok a na pláž či kúpalisko nikdy nechoďte bez fľašky mierne vychladenej vody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.