Európskej únie relatívne jednoduchý, ale od 1. októbra minulého roku platí nové nariadenie. Všetci majitelia musia spoločenské druhy zvierat pred cestou do zahraničia vybaviť cestovným pasom a mikročipom.
Podľa údajov nemeckej spolkovej veterinárnej komisie, v Nemecku žije približne 5 miliónov psov a 7,3 milióna mačiek. Niekoho môže prekvapiť, že povinnosť preukázať sa pasom spoločenských druhov zvierat platí nielen pre majiteľov psov a mačiek, ale aj fretiek.
- Fretky totiž patria medzi hlavných prenášačov besnoty, - uviedla Margund Mrozeková, hovorkyňa spolkovej veterinárnej komory, pre televíznu spoločnosť Deutsche Welle. Zdôraznila, že cieľom tohto opatrenia je najmä zdravotná prevencia. V pase preto musí byť uvedené meno, vek, plemeno i pohlavie zvieraťa a údaje o jeho očkovaní proti besnote. Očkovania proti ďalším chorobám nie sú síce povinné, ale môžu byť v ňom zapísané. Modrý EÚ-doklad s európskymi hviezdami sa údajne nedá sfalšovať.
- Na to, aby sme zviera jednoznačne spoznali, sú na pase a čipe, ktorý je veľký asi ako zrnko ryže, vyrazené evidenčné čísla. Takýto doklad zároveň dáva väčšiu šancu v prípade potreby nájsť zviera, - povedala M. Mrozeková. Kto chce, môže k pasu priložiť aj fotku štvornohého priateľa, ale predpísané to nie je. Čip možno do roku 2011 nahrádzať tetovaním na uchu.
Čip sa aplikuje pomocou injekcie pod kožu zvieraťa. Zákrok sa robí ambulantne, pričom operácia nie je nutná. Čip obsahuje evidenčné číslo uvedené v pase, ako aj ďalšie údaje o zvierati. Zvieraťu nesmie spôsobovať zdravotné problémy a má fungovať celoživotne.
Zabúdať sa neopláca
Majitelia zvierat, ktorí pri cestovaní do zahraničia zabudnú na svoje povinnosti, musia počítať s nepríjemnosťami na hraničných priechodoch, pripomína Deutsche Welle. Podľa Klausa Arndta Heutera z Nemeckého zeleného kríža v Marburgu, zvieratá budú na náklady majiteľa poslané domov, alebo zostanú minimálne štyri mesiace v úradnej karanténe.
Cieľom tohto ustanovenia je uľahčiť cestovanie so štvornohými miláčikmi po Európskej únii. Vlani ešte platili v členských krajinách pre vycestovanie zvierat rozličné nariadenia, ktoré sú už v súčasnosti zjednotené.
Aj na Slovensku nahrádza od 1. októbra 2004 medzinárodné očkovacie preukazy tzv. pas spoločenských zvierat. Ide o jediný platný doklad pri premiestňovaní psa, mačky alebo fretky mimo územie členského štátu (vrátane SR), v ktorom sa narodili. Pasy vydávajú poverení veterinárni lekári, ktorí spĺňajú požiadavky na technické vybavenie umožňujúce odčítanie elektronického identifikačného systému (transpondér-mikročip) podľa zodpovedajúcich noriem. Touto úlohou ich poveruje Štátna veterinárna a potravinová správa SR na návrh Komory veterinárnych lekárov SR.
Autor: Ivan HLAVENKA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.