výber partnera sa nedá vtesnať do žiadnych šablón, a preto nie je možná stopercentná predpoveď kvality manželstva. Poznáme však určité faktory, ktoré zvyšujú rizikovosť budúcich manželských vzťahov.
Z nich drvivá väčšina tkvie v osobnostiach partnerov, ktoré predovšetkým rozhodujú o tom, ako sa bude vzťah vyvíjať ďalej, teda čo vlastne z manželstva bude. Existujú totiž typy ľudí, ktoré nie sú príliš vhodné pre manželské spolužitie a vo všetkých vzťahoch vystupujú ako významný rizikový faktor. Patria medzi nich: ľudia závislí na alkohole; chorobne žiarliví ľudia; ľudia s hysterickými sklonmi; ľudia extrémne pedantní; prelietaví; stále nespokojní; závislí na drogách či liekoch; závislí na rodičoch.
Okrem týchto rizikových typov partnera existujú aj rizikové kombinácie partnerov, ktorým sa nedarí vytvoriť akceptovateľný model spolužitia. Pritom obaja partneri sami o sebe môžu byť cení ľudia, ale vo vzájomnej kombinácii tvoria problémové vzťah. Príkladom takýchto kombinácií môže byť autoritatívny muž a príliš aktívna žena, aktívna žena a pasívny muž, emancipovaná žena a konzervatívny muž a pod. Problémy vznikajú aj vtedy, keď obidvaja manželia chcú vládnuť a dominovať. S ťažkosťami vo vzťahoch sa stretávame aj u iných typov, napr. u osôb, ktoré nevedia prejaviť lásku, precítiť vrelšie city, ktorí vyžadujú prehnaný záujme svojho partnera a prejavy lásky, obdivu a starostlivosti a pod. Samy o sebe nemusia tieto povahové črty viesť ku konfliktom. Záleží na mnohých okolnostiach, na osobnosti partnera, na jeho schopnosti primerane reagovať, tolerovať nedostatky partnera a pod. Sú ľudia, ktorí veria, že manželstvom sa zmenia vlastnosti manželov. To sa stáva zriedka, lebo vo väčšine prípadov si manželia prinášajú do manželstva v podstate hotovú štruktúru osobnosti, svoje klady i zápory. Aj rizikové typy môžu za určitých okolností žiť v spokojnom manželstve, potrebujú však zvýšenú mieru náhľadu na svoje zvláštnosti, sebaovládania, opatrnosti, tolerancie a prispôsobivosti. Kto pozná rozdiely medzi ľuďmi a vie ich hodnotiť, je oveľa znášanlivejší, hoci nemusí všetko schvaľovať a so všetkým súhlasiť. V určitých osobných rozdieloch je dokonca príťažlivosť. Rozdiely však nemajú byť príliš veľké a nemali by sa týkať základného zamerania osobnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.