Londýne žije rok, predtým bola asi štyri roky v Írsku. "Keď som prichádzala na stanicu Aldgate, všimla som si, že pred ňou sedí asi desať ľudí, ktorí mali čierne tváre, ruky a držali si hlavy," povedala.
V tom istom čase, teda pár minút pred deviatou, už tam vraj prichádzali hasiči a policajné autá. "Krátko nato som si všimla, že niečo zakrývajú zelenou plachtou, ale nevidela som čo," dodala.
Rozrušeným hlasom povedala, že "prvé, čo som urobila, keď som videla tú hrôzu, tých zranených ľudí, zavolala som priateľovi a plakala som".
Martina pracuje ako architektka vo firme, ktorá sa venuje renovácii pamiatok. "Keď som prišla do firmy, volali nám šéfovia, aby sme zrušili všetky mítingy," povedala. Podľa nej informácia rýchlo obletela svet, lebo kolegom z Austrálie či Pakistanu volali ich príbuzní, či sú v poriadku.
Blízko centra sa v autobuse viezla Andrea Krpelanová, ktorá pracuje v Londýna ako au pair. "Do autobusu zrazu vošiel nejaký človek a povedal, že máme všetci vystúpiť, lebo neďaleko vybuchol autobus a upozornil nás, že si máme so sebou zobrať všetky tašky," povedala. Podľa nej sa v podobnej situácii ocitli tisícky ľudí, ktorí potom pešo cez neuzavreté ulice kráčali, niektorí hodiny, do práce alebo domov. "Pri každom televízore vo výklade stáli ľudia apozerali, čo sa deje," dodala.
Slováci Julia Sherwood aj Branko Štefanátny bývajú mimo centra. Obaja povedali, že premávka v týchto okrajových častiach bola v poriadku. Ani jeden z nami oslovených Slovákov nevedel o nikom zo svojich známych, kto by pri výbuchoch zahynul alebo bol zranený.
(rk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.