Správa o možnom presune Hankooku do inej krajiny však zďaleka nebola hlavným dôvodom. Väčšiu váhu pripisujú díleri dianiu na poľskom trhu.
"Rozbuškou bol poľský zlotý, ktorý oslabili výpredaje poľských dlhopisov," povedal díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal. Dlhopisy priniesli investorom zisky, ktoré včera ich predajom zinkasovali. "Poľský trh je veľmi veľký a likvidný a preto ovplyvňuje aj okolité trhy," dodal Zabadal. Včerajší vývoj prirovnal k prudkému marcovému oslabeniu koruny, ktorý tiež nasledoval po oslabovaní poľskej meny. Kurz koruny sa vtedy prepadol až k hranici 40 korún za euro. Jej prekročeniu zabránila Národná banka Slovenska nákupom korún na devízovom trhu.
Neschválenie investičných stimulov pre kórejský Hankook považuje Zabadal až za druhý faktor v poradí dôležitosti. "Na momentálnom dianí to nemá až taký zásadný podiel, ako by sme si mohli myslieť. Je to lokálna záležitosť a navyše ešte stále nie je o investícii rozhodnuté," dodal Zabadal.
Díler UniBanky Patrik Malec si myslí, že pre ďalší vývoj koruny bude konenčné rozhodnutie Hankooku zásadné. "Ak projekt do Levíc nepríde, kurz by sa mohol prehupnúť aj cez hranicu 39 korún za euro," povedal agentúre SITA Malec.
Podľa Zabadala bude koruna skôr kopírovať vývoj zlotého. "Prím hrá stále poľský zlotý. Trh je tam veľmi rozkolísaný a ťažko povedať, že by bol koniec oslabovaniu poľskej meny," vysvetlil Zabadal. Poľská mena prelomila dôležitý bod 4,1 zlotého za euro, čo podľa Zabadala otvára cestu k ďalšiemu prepadu. "To nasvedčuje zopakovaniu situácie z marca. Od hranice 40 korún za euro sme síce ešte ďaleko, ale po oslabení od stredy večera o 60 halierov sa takýto vývoj nedá vylúčiť," povedal Zabadal.
Díleri včera opúšťali trh pri kurze 38,XX koruny za euro. Podobný priebeh malo aj obchodovanie na českom trhu, ktorý takisto ovplyvnil kapitál odchádzajúci z Poľska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.