londýnske metro, za známu už niekoľko rokov. Akúkoľvek súvislosť s včerajšou udalosťou v Londýne vylúčil.
Palko sa včera stretol s britskou veľvyslankyňou Judith Anne MacGregor a vyjadril jej sústrasť. Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií zabezpečil zvýšenie ochrany ambasády. Podľa Palka zatiaľ nebola zvýšená ochrana iných objektov na území Slovenska.
Minister sa spojil so šéfom SIS Ladislavom Pittnerom, aby spoločne vyhodnotili situáciu. "Policajný zbor, a ani SIS nemajú konkrétne informácie, že by mali hroziť útok na území SR. Príslušníci neustále analyzujú situáciu," podotkol. "To, čo sa stalo, odsudzujeme ako barbarský čin, ktorý nemá miesto v civilizovanej spoločnosti," dodal minister.
O údajnom pobyte teroristu na Slovensku informovala Správa o bezpečnosti SR za rok 2004, ktorá je medzi nezaradenými materiálmi na rokovaní vlády. Slovenské spravodajské služby podľa správy v uplynulom roku nezistili indikátory prípravy priameho teroristického útoku v SR, zvýšili sa však riziká teroristickej hrozby proti SR a jej záujmom v zahraničí. "Okrem potenciálnej hrozby teroristického útoku naďalej pretrvávalo zneužívanie územia Slovenska ako možnej logistickej základne pre teroristické aktivity," konštatuje správa.
Podľa nej malo dôjsť ku kontaktom a komunikácii príslušníkov rizikovej komunity v SR s členmi a sympatizantmi extrémistických a teroristických organizácií, zvýšila sa migrácia osôb čečenskej národnosti na Slovensko, z ktorých sa niektoré zúčastnili na ozbrojených aktivitách vrátane teroristických útokov.
Spravodajské služby zaznamenali aj podozrivý záujem o strategické objekty na území SR, vrátane jadrových elektrární, otvorené vyhrážky islamistov na adresu Slovenska za aktívnu účasť Ozbrojených síl SR na operácii Iracká sloboda a útoky na príslušníkov ochrany ambasády SR v Iraku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.