Banka získava a zhromažďuje nepredajné, ale požívateľné potraviny z obchodných sietí, prebytky z družstiev, verejných jedální a reštaurácií, chce spolupracovať aj s Fondom štátnych rezerv.
Stanislav Trnovec z tejto neziskovej organizácie tvrdí, že systém funguje od Ukrajiny až po USA, takže verí, že bude dobrý aj pre Slovensko. Koordinátori odhadujú, že prvé regionálne strediská by mohli začať pracovať v septembri. "Budú nás pokladať za bláznov. Potravinová banka neprinesie nič iba starosti," hovorí Trnovec. Upozorňuje, že banka nesmie pomáhať tak, aby podporovala závislosť od systému a lenivosť.
Vo svete robia potravinové banky úspešné akcie priamo v hypermarketoch, kde prosia ľudí, aby nakupovali niektoré trvanlivé potraviny a darovali ich chudobným. Minulý rok v Európe prerozdelili 177-tisíc ton potravín za 407 miliónov eur pre približne tri milióny ľudí. Len vo franúzskom Bordeaux denne rozdelia tonu mrazených rýb a mäsa.
Potraviny musia byť zadarmo a hygienicky bezchybné. Banka ich potom poskytuje charite, humanitným a sociálnym združeniam. "Na celom Slovensku počítame so založením štyroch - piatich regionálnych stredísk," hovorí Trnovec.
V Dolnej Mičinej, niekoľko kilometrov od Banskej Bystrice, vzniká prvý slovenský sklad potravinovej banky. Jana Golembiovská hovorí, že so samosprávou rokujú o prenájme priestorov. "Hygienické normy sú tvrdé. Steny musia byť vykachličkované, musíme zabezpečiť chladenie a mrazenie a mnoho ďalších vecí." Len pre začiatok by potrebovali tri chladiace a mraziace zariadenia, čo je investícia okolo 1,5 milióna korún. Softvér na evidenciu potravín už majú.
Prvé Foods Banks, ktoré mali zabrániť plytvaniu s potravinami a zastaviť rast chudoby, vznikli v USA už v roku 1967. Americký a kanadský model o takmer 20 rokov neskôr preniesli aj do Európy a približne rovnaký čas trvalo, kým sa dostal aj na Slovensko. (dw)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.