rovnako ako napríklad pre Nórov, v Paríži sa usporadúvajú na najväčšom a najslávnejšom blšom trhu Saint-Ouen i prehliadky s odborným výkladom, v Londýne sa oplatí hľadať okrem "blšákov" vyznačených na zoznamoch turistických atrakcií i svojho druhu susedské výpredaje, ktoré sú populárne rovnako ako trebárs v Amerike. Ménej bežnou záležitosťou sú tieto trhy naopak v Poľsku a vyžiť sa na nich nemajú možnosť ani Slováci.
Povestný je blšími trhmi Paríž. Má ich niekoľko oficiálnych, ale cez víkendy vznikajú na uliciach i improvizované. Ten najväčší, najslávnejší a najtradičnejší je však Puces de Saint-Quen ležiaci na severnom okraji mesta. Údajne je to najväčší podnik svojho druhu na svete, kde býva až 2500 stánkov a za rok sa tu urobia obchody za pol miliardy eur. Puces de Saint-Quen je taká atrakcia, že sa na nej pripravujú i prehliadky s odborným výkladom.
Obdobou parížskeho Saint-Ouen je v Londýne trh Portobello Road, ktorý patrí k obchodným centrám s najväčším obratom v Británii. Ďalší - Berwick Street Market (na snímke)- je zase možno jediný blší trh na svete, ktorý má na oboch koncoch rady striptízových klubov, na ktoreé nadväzujú obchody s pornografiou. V Anglicku sa však oplatí hľadať i blšie trhy, ktoré nie sú na zoznamoch turistických atrakcií. Každý víkend sa konajú napríklad "yard sales", teda susedské výpredaje na dvorcoch.
Blšie trhy milujú i Belgičania, ktorí cez víkend neváhajú skrátiť spánok, aby na miesto dorazili včas. Slávny blší trh sa koná denne dopoludnia na námestí Jeu de Balle v ľudovej bruselskej štvrti Bitsfort, cez soboty si možno zájsť do Molenbeeku a vo flámskom Tongerene bežia trhy bez prestávky.
Moskva za jediný naozajstný blšák považuje ten, ktorý leží na okraji mesta pri železničnej stanici Mark. Je však tak ďaleko od centra, že ho turisti skoro nenavštevujú. Pre Moskovčanov to však nie je len odkladacie miesto pre staré veci, ale múzeum pod šírym nebom, kde má každá vec svoju históriu. Pre dôchodcov, bezdomovcov či študentov je to také miesto, kde sa môžu lacno obliecť, zohnať vybavenie do kuchyne alebo staré knihy.
Nepreberné množstvo "blšákov" ponúka Berlín. Zrejme najväčší a najznámejší je blší trh na Triede 17. júna, ktorý sa koná každý víkend. Má dve časti - tú so starožitnosťami a potom tú skutočne "blšiu", kde si zájuemca môže kúpiť plastové okuliare zo 70. rokov, celkom nepotrebné oceľové pružinky alebo bustu Vladimíra Iljiča Lenina. Na turistov je zameraný i trh na Múzejnom ostrove,
ktorý cez víkendy ponúka množstvo "umeleckých" gýčov, ale taktiež vlnené šatky alebo strieborné a rohovinové šperky.
Najznámejší viedenský "blšák" sa nachádza hned vedľa vyhľadávaného Naschmarktu, trhu s pochúťkami, ovocím a zeleninou blízko stanice metra U4 Kettenbrückengasse. Záujemcovia na ňom každú sobotu nájdu použitý tovar rozličného sortimentu; od páru topánok za 50 eurocentov cez obohrané platne Uda Jürgensa, gitaru len s dvoma strunami, súpravy použitého nádobia, obrazy, starožitné hodinky a mince až po sadu pneumatík.
Takmer fanaticky navštevujú blšie trhy Nórovia, ktorí vzhľadom na vysokú životnú úroveň nemajú nákupy použitého tovaru zďaleka zapotreby. Pravidelnou návštevníčkou je i korunná princezná Mette-Marit. Zatiaľ čo študenti považujú návštevu blšieho trhu za praktický spôsob, ako si obstarať lacný retronábytok, šaty z dôb babičiek na prešitie či antikvariátovú knižku, starší zákazníci to
chápu i ako spoločensky prospešnú záležitosť, pretože výťažok často plynie na charitu alebo na podporu detského športového oddielu či hudobního zboru, ktorý akciu usporiada.
Fenoménom sú blšie trhy i za oceánom, kde sú obľúbenou víkendovou kratochvíľou. Veľmi dobrú povest majú newyorské trhy. Správa blšieho trhu na manhattanskom West Endu prísne dohliada i na to, aby ponúkaný tovar zodpovedal jeho charakteru. Lacné cvičky z Ázie, gýče alebo pouličné umení sa tam nedostanú.
Zvláštnym druhom blších trhov sú v Amerike i takzvané garážové výpredaje. Je to istý spôsob domáceho upratovania.
Ochudobnení sú v tomto zmysle Poliaci a Slováci, ktorí vo svoje krajine pravý blšák asi nenájdu. Na ojedinelý stánok hoci so starými mincami, ďalekohľadmi či fotoaparátmi môžu naraziť návštevníci bežných trhovísk, na ktorých sa však väčššinou predáva oblečenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.