hudobnými platňami alebo vojenskými medailami na Slovensku chýbajú. Predajcovia takého tovaru sa väčšinou tlačia v kútiku na niektorých klasických trhhoviskách, ktorým dominuje lacný textil či elektronika. Slováci sa preto chodia nadýchať atmosféry blších trhov do Viedne či Prahy.
"Obávam sa, že klasický blší trh, ako je trebárs v Londýne, kde je k dispozícii i rad vzácnych starožitných kúskov, Bratislava v posledných päťdesiatich rokoch asi ani nemala. V Bratislave sa usporiadavali burzy, kde však bol bežný tovar," povedal ČTK hovorca bratislavského magistrátu Milan Vajda. Pokým si chce niekto nájsť kvalitné starožitné kúsky do domácnosti, musí vraj ísť na blšáky do neďalekej Viedne alebo do Prahy. Za rozumnú cenu si mohol priviezť starý gramofón či komodu, ktoré na Slovensku údajne za nekresťanské peniaze ponnnúkajú niektorí predajcovia starožitností v kamenných obchodoch.
Obyvatelia východoslovenských Košíc hovoria, že chodia nakupovať na blší trh. Ale i na týchto trhoch prevláda lacné oblečenie a elektronika (na snímke). Len v kúte tržnice sa krčí hŕstka ruských, ukrajinských i slovenských predejcov starých svetnikov, kníh alebo albumov so známkami. V poslednej dobe ich však takisto ubúda.
Tradičné blšáky chýbajú i na strednom Slovensku. Staré pohľadnice alebo známky si možno zaobstarať v niekoľkých malých obchodoch, ktoré však bojujú o prežitie. Po stredoslovenských dedinách ešte pred niekoľkými rokmi chodili rusky hovoriaci dedovia a babičky, ktorí za päť korún ponúlali zhrdzavené nožnice alebo otvárače na konzervy. Za dvacku sa dal pozháňať hoci mlynček na mäso.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.