zásadné veci, napríklad aj investície, sú bežné aj inde. Nepočuť ale takéto vreskoty, hysterizovanie, vyhrážky a urážky.
Vláda nesúhlasila s podporou veľkovýrobcu pneumatík vo výške 3,5 milióna Sk na jedno pracovné miesto v Levickom okrese. To je všetko - čo sa stalo? Z Budapešti hneď prišla depeša, že za podmienok, ktoré akceptoval Rusko, Hankook nevzrušuje ani Maďarov. Existuje akýsi rozhodovací proces vo vláde, ktorého prirodzenou vlastnosťou je rôznosť názorov a to, že jeden zostane napokon v menšine. Hlasovanie musí mať nejakú koncovku a tentoraz ťahal za kratšiu Rusko. Ministri prehrávajú hlasovania bežne. Taký, čo by všetko vyhral, sa ešte nenarodil. Mikloš napríklad nepresadil mimoriadne významnú reformu daňovej správy. Iba medzi nami - asi stokrát dôležitejšiu ako Hankook. Proti bol i Rusko a celá ANO. Prečo? Majú na úradoch straníckych nominantov. Išiel Mikloš do televízie vyhrážať sa z koalície odchodom? Cirkus vyrobil len Rusko.
Kauza Hankook je v podstate úplne štandardné nedorozumenie, ktoré by v normálnom prostredí ani nevyšlo von z vlády či koaličnej rady. V koreni príčiny je stranícke uznesenie ANO, ktoré postavilo 80 tisíc nových pracovných miest a 14 priemyselných parkov ako korunu predvolebnej agendy nových občanov. Tu začína všetko; Rusko môže hovoriť, koľko chce, že partneri sú žiarliví na jeho úspechy. (Bola by o nich pekná debata.) Fakt je ten, že je posadnutý medializáciou každého kroku, čo urobí. Stačí pozerať večer o siedmej Markízu. Rusko politizuje túto otázku, nie Mikloš. Investície poňal ako sebarealizáciu, erbovú agendu ANO a základ ekonomickej obrody Slovenskav - všetko v jednom. Po tom, čo neustále omieľal, že "problémom Slovenska nie sú vysoké ceny, ale nízke mzdy", vymyslel novú mantru: "Reformy sú predpokladom, KIA, Gertrag, Hankook sú góly". Jedna blbosť väčšia ako druhá.
Vyhlásenie Ľubomíra Lintnera, že keby sa o Hankooku vo vláde hlasovalo skôr ako o Dzurindovi v parlamente, tak ANO "by zvažovala všetky možnosti", vyráža dych. Či bol opitý, či strašil v triezvom stave, v ANO jednoducho nemajú jasno v základných veciach. Akokoľvek veľká investícia je v podstate sériový príbeh. To by sme sa ďaleko dostali, keby po každom prehratom hlasovaní porazený zhadzoval vládu. Je vcelku bežné, že minister zviaže svoju budúcnosť s nejakou kauzou a tak si chce vynútiť priaznivé rozhodnutie. Ale povaliť vládu? Bola to ANO, čo odstrelila vysokoškolské pôžičky, profilovú vec Martina Fronca, ktorá bola - na rozdiel od stimulov - v programovom vyhlásení vlády. To čo bolo?
Nedá sa vylúčiť, že Mikloš s Dzurindom už majú Ruska plný gágor, takže kus politiky v rozhodnutí aj byť mohol. Rozpadu osi SDKÚ-ANO nasvedčovalo už vykopnutie Ruska z Dzurindovho lietadla pred cestou na Ďaleký východ. I viaceré staršie signály. Niežeby v koalícii sedeli nezištní svätci, čo na poslednom mieste myslia na seba, ale ak tam bol politický podtón, tak ANO si len "vyžrala", čo nemilosrdnou hrou na seba zasiala.
Predovšetkým však zvíťazila racionalita. Pracovné miesta sú iste dôležitá vec a dvíhajú Slovensko. Niekde však hranica byť musí, viac ako tri milióny na jedno, pri súhrnných nákladoch rozpočtu 7 miliárd sa nedá obhájiť. Pri 400-tisícovej nezamestnanosti je 1600 pracovných miest za 3 a pol miliardy omrvinka - nech Rusko rozpráva hocičo. Už zo zmluvy s KIA sa blýskalo. Teraz je to evidentné - minister hospodárstva sľubuje do bludu a nepočíta náklady. Slovensko, celkom paradoxne, nie je ani v situácii, že by muselo nadbiehať investorom. Dlhodobo nastavené parametre ekonomiky, čo sa týka podnikateľského prostredia, máme v súčasnosti fakt v regióne najlepšie. Reformy majú svoju inkubačnú dobu, je absurdné čakať, že sa prejavia okamžite. Dá sa s istotou napísať, že by sme pochodili lepšie, keby sa peniaze vrazené do stimulov radšej vracali ľuďom na daniach a odvodoch. KIA, Peugeot, Hankook a spol. znie hrdo - sú to však desiatky miliárd. Fakt je, že v Česku, Poľsku a Maďarsku, kde začali s uplácaním investorov roky pred nami, robia títo pekný obrat v platobnej bilancii, ktorý drží ich ekonomiky nad vodou aj bez reforiem. Otázka je, na ako dlho - pár investorov už z Česka i Maďarska poutekalo. Nedá sa povedať, že stimuly plošne netreba. Mali by však byť výnimočným nástrojom hospodárskej politiky. Raz do roka alebo tak nejak.
Lintner povedal aj to, že kauzy Hankook a delenie SE (dividendy) "vážne ovplyvnia" rokovania o rozpočte. Áno, ANO sa ukazuje ako najväčší problém politickej jesene. Ale toho, kto prežil s druhou Dzurindovou koalíciou tri roky, ani štvrtý nezabije. Len posilní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.