Maďarskej obchodnej komory na Slovensko exportovali kapitál zhruba za 1,4 až 1,6 milióna dolárov (45 - 52 miliónov korún).
Najväčší záujem prejavujú maďarské firmy o Bratislavu, Košice a Komárno. Na Daňovom úrade v Komárne zaznamenali v poslednom polroku prílev 144 maďarských firiem.
„Cudzinci sa nemôžu zaregistrovať ako fyzické osoby. Vytvárajú si spoločnosti s ručením obmedzeným, v ktorých sú konateľmi a spoločníkmi. Hoci majú trvalé bydlisko v zahraničí, u nás odvádzajú dane," povedala riaditeľka Daňového úradu v Komárne Katarína Zahoranová.
Spoločnosti maďarských podnikateľov sa zaoberajú najmä obchodnou a sprostredkovateľskou činnosťou. Obchodujú napríklad s nábytkom, kŕmnymi zmesami či spotrebným tovarom. Nepochádzajú iba z pohraničia, ich podstatná časť je z Budapešti. Niektorí si zakladajú na Slovensku dcérsku spoločnosť maďarskej firmy, iní majú v Komárne hlavnú a jedinú spoločnosť.
Podľa Zahoranovej sa oživila podnikateľská sféra so vstupom Slovenska do Európskej únie. „Krátko po vstupe si v Komárne zakladali eseročky najmä Švajčiari, Nemci a Rakúšania, teraz viac Maďari. Prilákali ich aj naše ekonomické podmienky, teda daň, ktorú máme nižšiu ako v Maďarsku," povedala.
Autor: jb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.