vyvolala kritiku.
"Znižovanie odvodov vždy patrilo a patrí medzi priority ministerstva," hovorí minister Ľudovít Kaník. V návrhu ho však jeho ministerstvo spojilo so znižovaním nemocenských dávok a posunutím termínu, odkedy bude práceneschopnosť preplácať Sociálna poisťovňa, až na 15. deň. To sa dotkne najmä živnostníkov, ktorým ju dnes vypláca od prvého dňa. Zamestnancom ju hradí od 11. dňa, dovtedy im ju hradí zamestnávateľ.
Prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka hovorí, že návrh má pomôcť poisťovni a živnostníkov zaťažuje. "Zníženie nákladov pri odvodoch nebude také výrazné, aby vykrylo náklady na prípadnú práceneschopnosť malého podnikateľa."
Podľa Ľubomíra Žitňana z Republikovej únie zamestnávateľov ide iba o ilúziu zníženia odvodov.
Riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor hovorí, že podľa veľkých podnikov návrh nie je systémový. "Je to presúvanie a zbavovanie sa zodpovednosti zo strany Sociálnej poisťovne a ministerstva."
Ďalšie presúvanie zodpovednosti na zamestnávateľov sa nepáči ani opozičným poslancom, ktorí tvrdia, že sú ochotní podporiť akékoľvek návrhy na zníženie odvodov.
Návrh nepodporuje ani ministerstvo financií, ktoré na zníženie odvodov zase nevidí priestor.
Ministerstvo práce upozorňuje, že živnostníkom sa znížia nemocenské odvody o polovicu. To sa prejaví zvýšením ich úspor, tvrdí hovorca Martin Danko. Aj pri znížení odvodov pre zamestnávateľov a vzniku povinnnosti preplácať zamestnancom "péeneku" počas prvých 10. dní, sa podľa neho hovorilo, že sa zvýšia náklady, ale obavy sa nenaplnili. "Očakávali sme, že zamestnávatelia zaznamenajú úspory a práceneschopnosť výrazne klesne, to sa aj stalo."
"Väčšina, najmä veľkých firiem, na systéme zarobila," potvrdzuje Žitňan. Zmenu z januára 2004 oceňuje aj Klub 500. "Systém priniesol razantné zníženie práceneschopnosti, v niektorých odvetviach až o 30 percent, čo sa prejavilo na zvýšení produktivity práce," hovorí Gregor.
S rastom priemernej mzdy ľudia strácajú záujem o nízke nemocenské dávky, výhodnejšie pre nich je počas choroby si zobrať dovolenku. V horších prípadoch pracujú chorí, v lepších ponúka zamestnávateľ niekoľko voľných dní navyše.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.