definitívne stanovisko, či sú Kórejčania ochotní vyjednávať so Slovenskom aj po tom, ako sa zmenili podmienky investičných stimulov, oznámia do konca týždňa.
Hankook pôvodne na svoju vyše 19-miliardovú investíciu v Leviciach požadoval štátnu podporu vo výške 5,5 miliardy korún vrátane daňových úľav plus rozšírenie cesty do Levíc. Štát by tak celková podpora investície vyšla takmer na sedem miliárd korún, s čím vláda minulý týždeň nesúhlasila.
Podľa neoficiálnych informácií Kórejčania zo svojich požiadaviek mierne zľavili a sú ochotní akceptovať namiesto 21-percentnej podpory z výšky investície 19 percent. Zároveň vyhlásili, že 19 percent je aj najnižšia hranica, po ktorú sú ochotní ísť. Výška stimulov by sa tak znížila o 385 miliónov korún. Zároveň sa zmenil pomer medzi daňovou úľavou a stimulmi vyplatenými v hotovosti a Kórejčania žiadajú viac hotovosti. V konečnom dôsledku sa teda požiadavka na stimuly nijako výrazne neznížila.
Takéto podmienky však stále nie sú v rovine oficiálnej ponuky zo strany Hankooku. Preto nový návrh nie je zatiaľ ani na programe rokovania vlády v stredu. "Zatiaľ nie je o čom hovoriť. Názor koaličných partnerov však nenasvedčuje tomu, že by súhlasili s takouto ponukou," povedal hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Havran.
Podľa vyhlásení premiéra Mikuláša Dzurindu je pre vládu akceptovateľná štátna pomoc iba vo výške šesť percent z hodnoty investície a najviac jeden milión korún štátnej dotácie na jedno pracovné miesto. Pôvodná výška pomoci dotovala jedno miesto s 3,6 milióna korún.
Ak Hankook predloží do konca týždňa novú ponuku, vláda o nej bude hovoriť na budúci týždeň. Rokovania s investorom sú súčasne obmedzené platnosťou memoranda, ktorá vyprší tento týždeň. Minister hospodárstva Pavol Rusko už požiadal Kórejčanov o predĺženie rokovaní do konca augusta. Naopak, Hankook stále môže vyhlásiť, že odchádza zo Slovenska a obnoví rokovania s Maďarskom alebo s Poľskom.
Autor: tc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.