najhoršej európskej masakry od konca druhej svetovej vojny. Podľa britského ministra zahraničných vecí Jacka Strawa je hanbou, že sa masakra 8000 srebrenických Moslimov odohrala priamo pred očami medzinárodného spoločenstva, ktoré nič neurobilo. Straw vyjadril hlboké poľutovanie nad srebrenickými udalosťami.
Predseda britskej vlády Tony Blair vyslovil v posolstve, prečítanom počas spomienkovej slávnosti, solidaritu s príbuznými obetí. Zároveň načrtol paralelu medzi etnickou intoleranciou, ktorá vyvolala bosniansku vojnu, a štvrtkovými teroristickými útokmi v Londýne.
Medzinárodný administrátor Bosny Paddy Ashdown označil Srebrenicu za "najhorší zločin, ktorý sa odohral v Európe druhej polovice 20. storočia." Skutočnosť, že sa ho medzinárodnému spoločenstvu nepodarilo zastaviť, "je našou najväčšou hanbou."
Ashdown a ďalší svetoví predstavitelia si tiež prezreli dôkaz zabíjania - masový hrob s telesnými pozostatkami asi 30 obetí. Príbuzní zabitých umiestnili v blízkosti hrobu transparent s nápisom Hanba Európy - genocída. Srbský prezident Boris Tadič položil veniec k pamätníku na počesť obetí masakry. Účasť Tadiča je považovaná za významné gesto, predovšetkým vzhľadom na to, že Belehrad počas bosnianskej vojny politicky a vojensky podporoval tamojších Srbov. Súčasťou obradu bolo pochovanie telesných pozostatkov 610 obetí objavených v masových hroboch a identifikovaných za ostatný rok.
Na obrad prišlo viacero medzinárodných predstaviteľov, vrátane predsedu Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Theodora Merona a bývalého balkánskeho emisára USA Richarda Holbrooka - hlavného architekta daytonských dohôd, ktoré ukončili bosniansku vojnu. Slovensko na spomienkovom podujatí zastupovala štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Magda Vášáryová.
Autor: Srebrenica (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.