Fronc ostal na svojom poste. Dôvodom boli problémy spojené s
nevydarenými maturitnými skúškami.
Aj keď sa môže zdať, že tieto protesty nemali vôbec žiaden zmysel, pretože minister je stále na svojom mieste, opak je pravdou. Po tom, ako študenti ukázali, že sú schopní spojiť sa a bojovať za svoje práva, Ministerstvo školstva Slovenskej republiky konečne pochopilo, že je potrebné, aby sa k témam, ktoré sa dotýkajú stredných škôl vyjadrovali priamo stredoškoláci. Po dvoch stretnutiach na ministerstve 27. apríla a 2. júna dospeli zástupcovia z radov študentov k záveru, že musí vzniknúť strešná organizácia, ktorá bude brániť záujmy stredoškolákov. Minister túto iniciatívu privítal a prisľúbil, že bude s touto organizáciou užšie spolupracovať. Prípravný výbor Študentskej rady stredných škôl, ako sa bude táto organizácia volať, predstavil ministerstvu štruktúru združenia. Študentská rada stredných škôl bude fungovať na princípe krajských centier v jednotlivých samosprávnych krajoch na Slovensku. Každý kraj si deleguje dvoch zástupcov, ktorí budú prezentovať ich názory v celoslovenskej Rade predsedov. Navonok tak bude stredoškolákov reprezentovať šestnásť stredoškolákov z rôznych regiónov Slovenska.
Minulý týždeň sa už uskutočnili prvé dve krajské konferencie Študentskej rady stredných škôl, a to v Banskobystrickom a Košickom kraji. 21. júna sa vo Zvolene stretlo 45 delegátov zo študentských rád rôznych stredných škôl, aby spoločne diskutovalo o cieľoch a prioritách Študentskej rady stredných škôl, o stanovách tohto združenia a takisto si zvolilo svoje krajské predsedníctvo. Delegáti odhlasovali vznik krajského centra a za predsedu si spomedzi troch kandidátov vybrali Petra Juhásza, študenta strednej priemyselnej školy v Brezne. "Verím, že budem záujmy Vás, študentov škôl v Banskobystrickom kraji zastupovať zodpovedne a dúfam, že sa nám spoločne podarí ovplyvňovať dianie okolo nás," povedal po zvolení Juhász.
Vyše 70 delegátov zo 61 rôznych škôl sa na podobnej konferencii stretlo hneď 22. júna v Košiciach. Študenti z Košického kraja takisto privítali iniciatívu vytvoriť Študentskú radu stredných škôl. Búrlivo sa diskutovalo o stanovách združenia, o tom, ako bude toto združenie hospodáriť a o fungovaní jednotlivých študentských rád. Delegáti si za predsedníčku krajského centra Študentskej rady stredných škôl zvolili Zuzanu Tkáčovú, súčasnú predsedníčku Študentského parlamentu mesta Košice, ktorá bola takisto koordinátorkou konferencií v Banskobystrickom aj Košickom kraji. "Som veľmi rada, že mi študenti vyjadrili takúto podporu a že ich môžem zastupovať na celoslovenskej úrovni. Keď som tieto konferencie pripravovala, oslovila som všetky stredné školy v oboch krajoch a s účasťou delegátov som nadmieru spokojná. Myslím si, že je dôležité, že sa stretnú študenti, ktorí chcú pracovať a neboja sa povedať, čo si myslia," hovorí Tkáčová. Takisto dúfa, "že ministerstvo myslí vyjadrenú podporu stredoškolákom vážne a že pri lámaní chleba si na svoj sľub spomenie."
Podobné krajské konferencie sa uskutočnia tento týždeň v Trenčianskom, Žilinskom a Nitrianskom kraji. Do konca septembra by už malo byť vytvorených všetkých 8 krajských centier. Jedným z hlavných cieľov Študentskej rady stredných škôl je podľa pripravovaných stanov aj "zastrešovať, brániť a obhajovať záujmy študentov stredných škôl." Či a ako sa bude zástupcom stredoškolákov pri plnení tohto bodu dariť, sa ukáže už budúci školský rok.
Ak máte otázky týkajúce sa Študentskej rady stredných škôl, napíšte ich mailom na adresu srsscentrum.sk.
Autor: ztk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.