ich počtu je v niektorých krajoch dokonca vyšší ako v Bratislavskom kraji. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu za rok 2004.
Bližší pohľad prezradí, že vlani najviac podnikov vzniklo v Bratislavskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji. Najviac ľudí sa dalo na podnikanie v Žilinskom a Prešovskom kraji.
Ani po odpočítaní podnikov, čo zanikli, a osôb, ktoré prestali podnikať, niektoré problémové regióny príliš za Bratislavou nezaostávajú. V Banskobystrickom kraji pribudlo len o 19 podnikov menej ako v Bratislavskom, v Žilinskom kraji dokonca pribudlo o 128 viac podnikateľov ako v Bratislavskom. Prešovský kraj je tretí.
"Stred a východ Slovenska postupne objavujú menšie zahraničné firmy, o ktorých sa v novinách nepíše. Postavia tu nejakú halu a časť výroby prenesú na Slovensko," hovorí Miroslav Grekčo z Regionálneho poradenského a informačného centra vo Zvolene. Len v tomto roku centrum pomohlo založiť tri firmy s talianskym kapitálom.
V Prešovskom a Košickom kraji vzniklo vlani dvakrát toľko podnikov ako v roku 2003, podobne v Banskobystrickom. Naopak v Bratislavskom a Nitrianskom kraji je počet nových podnikov za rok 2004 nižší ako za rok 2003.
Grekčo si myslí, že firmy prichádzajú do regiónov na východ a stred Slovenska kvôli lacnej a kvalitnej pracovnej sile a láka ich aj príklad firiem, ktoré sa tam usadili už dávnejšie.
Tvrdí, že sa im Slovensko a jeho príroda jednoducho tak zapáčili, že najmä v Banskobystrickom kraji sa nejeden zahraničný podnikateľ už rozhodol, že u nás zostane žiť aj s celou rodinou. Tento kraj vedie aj v tom, že už dva roky za sebou tam zanikol najmenší počet podnikov. Podľa Grekča to svedčí o stabilite a možno aj "určitej čistote" podnikateľského prostredia, teda o tom, že slabé podniky už zbankrotovali.
Nie všetky čísla sú však dôkazom rastúcej ekonomickej sily. Zvýšený počet živnostníkov na východnom Slovensku spôsobuje skôr núdza. Šéf prešovskej zložky živnostenskej komory Patrik Tomič hovorí o "živnostiach z donútenia", keď zamestnávatelia ľudí nútia podnikať, aby za nich nemuseli platiť odvody.
To pripúšťa aj Grekčo a odhaduje, že len asi polovica nových podnikateľov je takých, čo začali podnikať "na základe svojho uváženia a rozhodnutia".
Tomič tvrdí, že živností pribúda aj kvôli letnej sezóne, ale tých s jej koncom opäť ubudne. "Byť dnes živnostníkom je veľký risk a nevýhoda," hovorí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.